Reklama

Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom” w PIK Pierwsza w regionie konferencja dotycząca teatrów amatorskich …

Powieść „Gai Ben Hinnom” jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych Uładzimira Niaklajeva ze względu na samo nazwisko autora oraz tematykę nie mogła ukazać się na Białorusi. Autor pisał ją w latach 2016-2020 m.in. w Mińsku, Moskwie, Wilnie i Nowym Jorku. Wydawcy – Fundacja Kamunikat.org z Białegostoku chcą, aby trafiła ona przede wszystkim do białoruskiego czytelnika. Jednak ze względów politycznych przekazanie tej książki na Białoruś jest bardzo trudne czy wręcz niemożliwe.

Powieść „Gai Ben Hinnom” to książka – jak mówi sam autor – o Białorusi i Białorusinach. Jej akcja ma dwa główne wątki fabularne i toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych. Bohaterem pierwszego wątku jest białoruski poeta Janka Kupała, który stracił życie w czerwcu 1942 roku spadając ze schodów jednego z moskiewskich hoteli. Dokumenty o jego śmierci są nadal utajnione. Jednak większość badaczy zgadza się, że było to zabójstwo zorganizowane przez sowieckie służby.

Bohaterem drugiego wątku powieści jest młody białoruski poeta Viktar Marhier – uczestniczący w życiu literackiej bohemy stolicy sowieckiego imperium. Trochę dysydent, który chce wpłynąć na dalszy bieg historii. Młody poeta marzy o usunięciu Leonida Breżniewa, który jest już na skraju starczego szaleństwa. Takie naiwne marzenia prowadzą poetę do głębokiego dramatu.

Ta część powieści wyraźnie nawiązuje do bogatej w wydarzenia biografii samego Uładzimira Niaklajeva – jednego z kandydatów na prezydenta Białorusi w wyborach w 2010 roku, a potem więźnia politycznego.

Oba wątki i płaszczyzny czasowe przeplatają się ze sobą w sposób metafizyczny.

Uladzimir Niaklajeŭ niemal otwarcie wskazuje, że bez potępienia spuścizny stalinowskiego totalitaryzmu, bez ukarania przestępców i bez skruchy – historia może się powtórzyć. I, prawdę mówiąc, powtarza się na naszych oczach na Białorusi, gdzie autorytarna władza znowu walczy z twórcami.

źródło: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama