Reklama

Premiera „Makbeta” w Teatrze Dramatycznym Majówka w Teatrze Dramatycznym „Makbet” Williama Shakespeare’a w Teatrze Dramatycznym …

– To będzie „Makbet” klasyczny i widowiskowy – mówił Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. Podkreślił, że zależało mu na wystawieniu właśnie tej sztuki.
– Moja intuicja była trafna, bo ten spektakl jest bardzo uniwersalny, a zwłaszcza w obecnych czasach jego aktualność jest niezwykła – dodał.

Spektakl reżyseruje Grzegorz Suski, dobrze znany białostockiej publiczności m.in. z realizacji spektakli takich jak: „Hobbit”, „Treny” czy „Za wolność, byś wolny był”. Jest też autorem scenografii, choreografii i muzyki. Jak zaznaczył, białostocka adaptacja „Makbeta” będzie połączeniem tradycji i współczesności.

– Tradycyjne jest tu słowo, tekst Shakespeare’a, także zawartość intelektualna tego dzieła, natomiast do nowoczesności nawiązują kostiumy, muzyka i scenografia – mówił reżyser.

Sama scenografia jest minimalistyczna. Na scenie są szare jakby betonowe ściany przypominające wnętrze bunkra i pojedyncze, choć wyraziste rekwizyty. Zmiana scenerii dokonuje się poprzez oświetlenie.   

– Na scenie Kina Ton, w którym pracujemy podczas remontu budynku teatru, nie ma możliwości zmian scenografii, ale to, co początkowo wydawało się nam ograniczeniem, okazało się atutem. To dzięki oświetleniu raz jesteśmy w ponurym bunkrze, a za chwilę we wnętrzach zamku – wyjaśniał Grzegorz Suski.

Uwagę zwracają też wspaniałe kostiumy autorstwa Anny Czyż: wiedźmy wyglądają, jak gwiazdy najcięższej muzyki metalowej, drapieżna Lady Makbet zachwyca prawdziwie gwiazdorską kreacją. To oddaje charakter postaci kobiet w tym spektaklu: interesujących, zdeterminowanych i okrutnych. 

W obsadzie „Makbeta” będzie można zobaczyć prawie cały zespół aktorski Teatru Dramatycznego: Beatę Chyczewską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Katarzynę Mikiewicz, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Katarzynę Siergiej, Kamilę Wróbel-Malec, Monikę Zaborską, Krzysztofa Ławniczaka, Dawida Malca, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego, Grzegorza Suskiego, Piotra Szekowskiego oraz Marka Tyszkiewicza. 

Tytułową rolę w przedstawieniu zagra Bernard Bania. W roli Lady Makbet zobaczymy Justynę Godlewską-Kruczkowską.

Premiera widowiska odbędzie się w sobotę, 14 maja, o godz. 19. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 15, 21 i 22 maja, o godz. 19, oraz od 17 do 20 maja, o godz. 10.

Dzięki ministerialnej dotacji na projekt „Kierunek Szekspir”, „Makbet” Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie zaprezentowany podczas International Bitola Shakespeare Festival odbywającego się w Bitoli (Macedonia Północna).

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama