Reklama

Premiera książki „Niedługie życie” autorstwa doktora Dariusza Kucia z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci

Nikt nie chce być bohaterem tych opowieści. Ale takie opowieści pisze życie. Historie te mówią o istocie człowieczeństwa. Doktor Dariusz Kuć, wieloletni lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację „Pomóż Im”, w książce „Niedługie życie” podjął temat życia i pożegnania z nieuleczalnie chorymi dziećmi.

– To zbiór 21 wywiadów z rodzicami dzieci, które cierpiały z powodu chorób nieuleczalnych i były pod opieką Białostockiego Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż Im”. Czas opieki nad umierającym dzieckiem to czas zaciekłej walki z chorobą i cierpieniem, ale też powolnej akceptacji tego, co nieuchronne. To czas, w którym zastanawiamy się, czy bitwa o kolejny dzień, często okupiona dodatkowym bólem, ma jakiś sens – mówi dr Dariusz Kuć. – Książkę tę napisałem po to żeby zrozumieć, co to znaczy pozwolić swemu dziecku odejść. Kiedy jest ten moment, w którym najlepsze co można zrobić w imię miłości do dziecka to przestać walczyć o życie? Gdzie przebiega granica? W którym momencie działania lekarzy jedynie przedłużają życie bez szansy na poprawę stanu zdrowia pacjenta? Kiedy tylko niepotrzebnie potęgują cierpienie i naruszając godność chorego? Kiedy terapia staje się niewspółmierna do podejmowanych wysiłków, nieproporcjonalna, a nawet rozpaczliwa? Kiedy należy ją uznać za uporczywą? – dodaje doktor Kuć.

„Ta książka wstrząsa – nie da się czytać bez łez w oczach historii dotkniętych cierpieniem nad miarę dzieci i ich bohaterskich, postawionych przed dramatycznymi wyborami rodziców. Ta książka jest bardzo potrzebna, zwłaszcza dziś, gdy pędząca do przodu medycyna (a wraz z nią jej „klienci”) musi na nowo uczyć się odpowiedzi na pytanie: jak nie ulec pokusie „leczenia” śmierci, jak nie szarpać się z odchodzącym, jak poradzić sobie ze świadomością, że przychodzi moment, gdy największym aktem miłości jest nie zatrzymywać za wszelką cenę, a puścić kurczowo trzymaną dłoń kogoś kochanego, pozwolić odejść.”  – pisze w blurbie, czyli w rekomendacji dla książki, Szymon Hołownia.

Publikację wydało Wydawnictwo „Znak”. 1 grudnia odbyła się oficjalna premiera książki. To niezwykła lektura. Kto powinien ją przeczytać w szczególności?

–  Napisałem tę książkę, aby wszyscy, którzy podejmują trudne decyzje o dalszym leczeniu lub jego przerwaniu, niekoniecznie dziecka – może to dotyczyć innej bliskiej nam osoby – mieli choć trochę łatwiej niż ci, z którymi rozmawiałem – mówi doktor Dariusz Kuć.

Nikt nie chce być uczestnikiem tej opowieści. Ale ta opowieść istnieje, jest prawdziwa i ukazuje historie niezwykłych bohaterów.

Link do strony z książką: https://www.znak.com.pl/ksiazka/niedlugie-zycie–182633

————–

Dariusz Kuć – doktor nauk medycznych, lekarz specjalista medycyny rodzinnej. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku, obecnie asystent w Zakładzie Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, absolwent Studiów Podyplomowych Leczenia Bólu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studiów Podyplomowych z Bioetyki i Prawa Medycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2009 roku lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Jest przewodniczącym Komisji do spraw Uporczywej Terapii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Laureat nagrody im. dr. Krzysztofa Kanigowskiego. Przez kilkanaście lat dziennikarz radiowy.

Reklama

Reklama