Prędkość pod lupą podlaskich policjantów w liczbach i obiektywie

Prędkość pod lupą podlaskich policjantów w liczbach i obiektywie

Data publikacji 11.10.2021

Ponad 160 policjantów skontrolowało 930 pojazdów. Mundurowi ujawnili ponad 840 wykroczeń, z czego 640 dotyczyło przekroczeń prędkości. 7 osób straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Mundurowi zatrzymali 54-letniego kierowcę bmw, który chciał wręczyć im łapówkę zamiast mandatu. Dodatkowo policjanci zatrzymali 4 kierowców pod wpływem alkoholu i jedną pod wpływem środków odurzających. To bilans działań podlaskich policjantów z drogówki, w tym mundurowych z podlaskiej grupy Speed.

Policjanci z drogówki, w piątek, zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką podróżują kierowcy po podlaskich drogach. Funkcjonariusze byli tam, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków oraz w miejscach, gdzie kierowcy często przekraczają prędkość, a także tych, zgłaszanych przez internautów na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas działań policjanci przypominali uczestnikom ruchu, że prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i ma wpływ na skalę ich skutków. Z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez pierwszych dziewięć miesięcy tego roku na drogach Podlasia doszło do 52 wypadków. W wyniku tych zdarzeń 22 osoby zginęły, a 48 zostało rannych.

Ponad 160 policjantów z drogówki skontrolowało 930 pojazdów. Mundurowi ujawnili 843 wykroczenia, z czego 640 dotyczyło przekroczeń prędkości. 7 osób straciło prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym. Dodatkowo, policjanci zatrzymali  57 dowodów rejestracyjnych. W ręce mundurowych wpadło też 4 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownice pod pływem alkoholu i jeden, który kierował pod wpływem środków odurzających. Policjanci z kolneńskiej drogówki zatrzymali 54-letniego kierowcę bmw, który w obszarze zabudowanym jechał 97 kilometrów na godzinę na „pięćdziesiątce”. Mieszkaniec województwa mazowieckiego, aby uniknąć mandatu próbował wręczyć mundurowym łapówkę. 100 złotowy banknot wrzucił do radiowozu i powiedział policjantom, że „tak będzie dobrze”, po czym poprosił o zwrot dokumentów. Mundurowi zatrzymali 54-latka, który trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia usłyszał zarzut łapownictwa. Za to przestępstwo, kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Wyjątkowego pecha mieli dwaj kierowcy bmw, którym policjanci z drogówki zatrzymali prawa jazdy. W piątkowy poranek w oko kamery policjantów ze Speedu wpadł 22-latek, który na krajowej 65 jechał 102 kilometry na godzinę. Na tym odcinku obowiązywało ograniczenie do „pięćdziesiątki”. Mieszkaniec powiatu monieckiego tłumaczył policjantom, że spieszył się na spotkanie z szefem. Drugi kierowca bmw wpadł w ręce grajewskich policjantów przed 20. Tym razem to 18-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna jechał krajową 58 w miejscowości Chojnowo z prędkością 114 kilometrów na godzinę, w miejscu gdzie obowiązywało ograniczenie do „pięćdziesiątki”. Przed południem białostoccy policjanci nagrali 31-letniego kierowcę geely. Mężczyzna pędził Aleją Niepodległości z prędkością ponad 126 kilometrów na godzinę, gdzie obowiązywało ograniczenie do „siedemdziesiątka”. Policjanci zatrzymali kierowcom prawa jazdy i ukarali mandatami, a ich konta zasiliło 10 punktów karnych. Tuż po południu policjanci z bielskiej drogówki na krajowej 19 w Knorydach zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy. Mimo, że 55-letni kierowca stosował się do ograniczenia prędkości, to okazało się, że miał ponad promil alkoholu w organizmie, a jego ciągnik nie był dopuszczony do ruchu. Jak ustalili policjanci mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, bo wcześniej stracił je za jazdę pod wpływem alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Relacje z działań „Prędkość” w poszczególnych podlaskich komendach Policji:

Komenda Miejska Policji w Białymstoku

Komenda Miejska Policji w Łomży

Komenda Miejska Policji w Suwałkach

Komenda Powiatowa Policji w Augustowie

Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce

Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem

Komenda Powiatowa Policji w Zambrowie

Pliki do pobrania

  • 15.4 KB

    Deskrypcja filmu.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama