Reklama

Pospolite tkackie poruszenie, czyli festiwal tkactwa Podlaskie Sploty Trzecia odsłona festiwalu tkactwa Ogólnopolskie Warsztaty …

Można było zobaczyć jak tka się radziuszkę, sejpak, tkaninę dwuosnowową, chodnik, jak wykonuje się krajkę. Co więcej – można było samemu spróbować swoich sił w tkaniu. Były gry i zabawy dla dzieci, a przygrywała Kapela Batareja. Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Natomiast w Spodkach PIK przygotował wyjątkową ekspozycję tkanin przyniesionych przez mieszkańców Białegostoku. Wielu Białostoczan odpowiedziało na zaproszenie PIKu i przeszukało swoje szafy i kufry. W ciągu kilku tygodni trafiło do Spodków ponad 60 tkanin. To przede wszystkim dywany dwuosnowowe, narzuty, chodniki, kilimy i obrusy. Znalezione skarby zostały skrupulatnie opisane i teraz można je zobaczyć na wystawie. Okazało się, że  z niektórymi tkaninami wiążą się niezwykłe historie. Niejednokrotnie są to dzieła  kogoś z rodziny, często obecni właściciele otrzymali je w prezencie ślubnym albo w spadku po rodzicach i dziadkach. Wystawę można oglądać do końca lipca.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama