Poprawiamy kondycję

 

Wszyscy chcielibyśmy być zgrabni i zdrowi. Sposobem na to nie są wcale „diety cud”, ale racjonalne zasady odżywiania i systematyczny wysiłek fizyczny. Niby takie proste, ale jak niewiele osób potrafi dostosować się do tych zasad. O tym, że pogarszający się stan zdrowia polskiego społeczeństwa nie jest czymś wymyślonym, świadczą niepokojące dane: 28% kobiet i 43% mężczyzn ma nadwagę i niestety stan ten będzie się pogłębiał, jeśli nie rozpoczniemy starań o zdrowie i szczuplejszą sylwetkę.

Niedostatek ruchu jest kolejnym czynnikiem pogrążającym w stanie niezbyt dobrego zdrowia. Nikt nie wymusi codziennej dawki ruchu, bo to przecież tylko od nas zależy. Myślę, że jednak można znaleźć czas, aby trzy razy w tygodniu poćwiczyć. W miarę możliwości oczywiście można częściej.

W początkowym etapie ćwiczeń możemy skoncentrować się tylko na treningu aerobowym, czyli takim który poprawi nam kondycję i, jeśli będzie wykonywany w odpowiednim tempie, spali nadmiar tkanki tłuszczowej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z klubu fitness, gdzie istnieje możliwość ćwiczenia na profesjonalnych urządzeniach spalających nadmiar tkanki tłuszczowej (bieżnia, rowery poziome i pionowe, steppery, eliptyka) i poprawiających wydolność fizyczną. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z klubu, pozostał nam jogging, szybki spacer, pływanie bądź jazda na rowerze. Wysiłek wykonywany w klubie i poza nim powinien być ciągły. Minimalny czas takiego ruchu to 20 minut, ale jeszcze lepiej, jeśli wytrzymamy 45- 60 minut. W zależności od wieku i poziomu wytrenowania tętno, przy którym najefektywniej ulega spalaniu tkanka tłuszczowa to średnio 120 – 130 uderzeń serca na minutę. W fitness klubie mamy możliwość monitorowania uderzeń serca przez specjalny pasek, który zbiera ilość uderzeń i wyświetla wynik na monitorze bieżni, eliptyki czy roweru. Przyjmijmy, że podczas wysiłku powinniśmy mieć przyśpieszony oddech, ale nie nadmierną „zadyszkę”, gdyż przy nadmiernym wysiłku już nie będzie spalała się tkanka tłuszczowa. Natomiast jeśli nie chcemy pozbywać się nadmiaru tkanki tłuszczowej, możemy ćwiczyć intensywniej. Wówczas mogą to być zajęcia aerobiku, podczas których zmęczenie będzie wyraźnie odczuwalne. Jeśli poprawiamy tylko i wyłącznie kondycję możemy też biegać po bieżni czy w terenie.

Zdaję sobie sprawę, że jeśli od dawna nie ćwiczyliśmy rozpoczęcie pierwszego treningu nie jest łatwe. Wiemy, że docelowo powinniśmy chodzić około 60 minut. W związku z tym zakładamy sobie czas pierwszego treningu – będzie to 20 minut, a na kolejnych przedłużamy czas o 10 minut, na następnym treningu o kolejne 10. Zakładamy, że powinniśmy ćwiczyć 3x w tygodniu – będzie to odpowiednia dawka dla zdrowia i kondycji. Natomiast jeśli zależy nam na nieco intensywniejszym spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, zwiększamy częstotliwość treningów aerobowych do 5x w tygodniu.

autor: Joanna Zapolska
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl