Reklama

Ponad pół miliona złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich

Warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, pikniki rodzinne czy pokazy przygotowywania dań tradycyjnych – to tylko niektóre z projektów, które otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa. Umowy na te działania z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) oraz organizacji pozarządowych podpisał w środę, 31 maja, wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz. Wydarzenie miało miejsce na terenie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.


Dotacje otrzymały 63 organizacje. Wsparte inicjatywy z pewnością przyczynią się do krzewienia walorów podlaskiej wsi oraz produktów regionalnych, jak również budowania więzi społecznych wśród mieszkańców. Przykładowo Koło Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce ma w planach zorganizowanie wydarzenia pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła – posmakuj kuchni z Rudki z początków lat dwudziestych ubiegłego stulecia”. Na ten cel otrzyma ponad 9,5 tys. zł.

– W dużym stopniu w organizacji tego typu wydarzeń chodzi o integrację środowiska. Na wsiach ludzie są często pozostawieni sami sobie i organizowanie takich działań przyczynia się do powstania wspólnoty społeczności wiejskich. Dziękujemy bardzo za te pieniądze, dzięki którym możemy organizować nasze założenia – powiedziała jedna z członkiń KGW „Róża” w Rudce.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie za blisko 8 tys. zł zorganizuje imprezę pn. „Jadą goście jadą”. To zadanie ma na celu zwiększenie zainteresowania powrotem do „korzeni” społeczności lokalnych.

– Dziękuję, że wspieracie możliwość realizacji naszych pomysłów. Nasze KGW postawiło na kultywowanie tradycji. Chcemy pokazać młodemu pokoleniu czasy, które już minęły. Odtworzymy tradycyjne „niedzielne gościowanie”, czyli zanikający zwyczaj przyjmowania gości przy dobrym jedzeniu i wesołej muzyce – zapowiedziała pani Alicja z KGW w Bohdanie z gminy Dobrzyniewo.

W załączeniu lista projektów, które otrzymały dofinansowanie.

Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama