Reklama

Ponad 9,1 mln zł na wsparcie potrzebujących i staże uczniowskie w Łomży

Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie w Łomży Centrum Usług Społecznych oraz praktyczne szkolenie uczniów czterech łomżyńskich szkół średnich. W poniedziałek, 10.02, podpisano umowy na oba projekty, finansowane z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego, zarządzanych przez samorząd województwa. W imieniu władz województwa umowy podpisał członek zarządu Jacek Piorunek.


Jak podkreślił Jacek Piorunek, nowa edycja finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego dopiero się rozpoczyna, a dzisiejsze umowy są tego pierwszym efektem.

PierwszyprojektdotyczyutworzeniaCentrumUsługSpołecznychw Łomży.Samorządwojewództwaprzeznaczyna tencel5,6mlnzł z EuropejskiegoFunduszuSpołecznego.Programobejmie270beneficjentów,w tymseniorów,osobyz niepełnosprawnościami,osobyw kryzysie,a takżeuchodźcówi imigrantów wyjaśniłJacekPiorunek.

Organizatorem i podmiotem odpowiedzialnym za CUS jest prezydent Miasta Łomży Mariusz Chrzanowski. Zaznaczył on, że ponad 2 mln zł z tej puli zostanie przeznaczone na działania społeczne skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Dyrektor MOPS w Łomży Wiesław Jagielak poinformował, jakie warunki muszą spełnić osoby ubiegające się o udział w programie.

– Muszą być mieszkańcami miasta Łomży. W przypadku osób z niepełnosprawnościami wymagane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Osoby znajdujące się w kryzysie oraz imigranci będą typowani przez pracowników, którzy opracują indywidualny plan pracy dla każdego uczestnika – wyjaśnił Jagielak.

Druga umowa przewiduje 3,9 mln zł na staże uczniowskie u pracodawców oraz wizyty studyjne. Program obejmie 270 uczniów z zespołów szkół mechanicznych, technicznych, ekonomicznych i weterynaryjnych w Łomży.

– Uczniowie do tego projektu zostaną wytypowani i odpowiednio zarejestrowani, odbędą staże u pracodawców. Nie tylko nabędą odpowiednie kwalifikacje, ale uzyskają też odpowiednie certyfikaty, a co jest najważniejsze, dostaną za to również wynagrodzenie – podkreślił Jacek Piorunek.

Koordynatorem projektu jest oddział Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży. Dyrektor NOT Piotr Grabani zaznaczył, że udział w programie weźmie jedynie ok. 30 proc. uczniów, którzy zgłosili chęć uczestnictwa.

– W badaniach uczestniczyło 726 uczniów, a projekt jest skierowany do 270 osób. To forma wyróżnienia i nagrody – zaznaczył Grabani.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży Artur Ciborowski zwrócił uwagę, że w każdej szkole technicznej ważne jest, żeby jej kształcenie było jak najbardziej efektywne.

– Nie chodzi tylko o wyniki egzaminów zewnętrznych, które dają pewien obraz sytuacji, ale o kontakt z pracodawcą, o realne przygotowanie do pracy – powiedział Ciborowski.

Projekt realizowany przez łomżyńskie szkoły potrwa do końca listopada 2026 r., natomiast Centrum Usług Społecznych do końca 2028 r.

Monika Pańko
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama