Reklama

Pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Liczba ofiar śmiertelnych tego kataklizmu sięga kilku tysięcy, a rannych – dziesiątki tysięcy. W związku z tym prowadzone są zbiórki pieniędzy na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Na miejsce tragedii dotarli też strażacy z naszego kraju.


W poniedziałek, 6 lutego, nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło duże trzęsienie ziemi. W jego wyniku niemal 9 tys. osób poniosło śmierć, są też liczni ranni. Na ostateczny bilans tej tragedii trzeba jeszcze poczekać, ponieważ pod gruzami budynków w dalszym ciągu znajdują się ludzie.

Państwa z całego świata zaoferowały swą pomoc poszkodowanym. Również Polska włączyła się w akcję wsparcia. I tak za pośrednictwem Caritas pomóc można na trzy sposoby: wpłacając darowiznę przez stronę tej organizacji lub na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC oraz wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Udział polskich strażaków w misjach zagranicznych

W odpowiedzi na apel Turcji o międzynarodową pomoc, minister Mariusz Kamiński zaproponował wsparcie Polskiej Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej HUSAR. To już kolejna akcja ratownicza, w której biorą udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W sierpniu 2022 roku we Francji 146 strażaków i 49 pojazdów uczestniczyło w dogaszaniu pożarów torfowisk, wycinaniu spalonych drzew i budowaniu systemów zaopatrzenia wodnego. Każdego dnia w działaniach uczestniczyło w sposób ciągły 120 ratowników i około 30 pojazdów.

Natomiast w lipcu ubiegłego roku polscy strażacy i policjanci pomagali w walce z pożarami w Czechach. Podczas pięciu dni akcji polska załoga wykonała łącznie 16 lotów, podczas których zrzucono na płonące lasy 1,467 mln litrów wody, co stanowi 1467 ton. Nasi strażacy i policjanci spędzili w powietrzu w sumie 39 godzin. Polscy strażacy uczestniczyli też w misjach ratowniczych m.in. w Grecji (2021 r.) i Libanie (2020 r.).

źródło: MSWiA
oprac. Anna Augustynowicz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: archiwum UMWP

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama