Reklama

Pomnik młodego Zamenhofa

W Białymstoku powstał pomnik Ludwika Zamenhofa przedstawiający postać młodzieńca. To realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się w niedzielę (14 kwietnia) o godz. 12.30.  

Odsłonięcie pomnika zostało wpisane w program obchodów 102. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Prezydent Tadeusz Truskolaski złoży kwiaty pod pomnikiem dr. Esperanto przy ul. I. Białówny, następnie weźmie udział w odsłonięciu pomnika Młodego Zamenhofa. W ramach obchodów odbędzie się też prelekcja w klubie esperantystów (godz. 13.30) oraz promocja książki „Zamenhof w Warszawie” w BOK–Centrum im. Ludwika Zamenhofa (godz. 17.00).

Pomnik, który stanął w centrum Białegostoku, jest kolejnym sposobem na upamiętnienie twórcy esperanto, tak blisko związanego z naszym miastem – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam do udziału w obchodach 102. rocznicy śmierci Zamenhofa i w uroczystym odsłonięciu pomnika.

W kameralnej wnęce na odcinku ul. L. Zamenhofa łączącym ul. dr I. Białówny z północną pierzeją Rynku Kościuszki stanął pomnik przedstawiający postać młodego Ludwika Zamenhofa. Ma przypominać o tym, że dzieciństwo i młodość spędził on w naszym mieście. Pomysł stworzenia i ulokowania w przestrzeni miejskiej takiej rzeźby został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ten projekt osiedlowy zagłosowało ponad 200 mieszkańców Białegostoku. Koszt realizacji projektu to ponad 191 tys. zł.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok