Pomiary tkanki tłuszczowej

Reklama

W dzisiejszych czasach większość z nas jest świadoma, że nadmierne jedzenie ponad miarę jest szkodliwe, jednak nieliczni zachowują umiar i traktują tę sprawę poważnie. Nadmierne ilości spożywanego pokarmu i niedobór ruchu powodują powstawanie dodatniego bilansu energetycznego, co w efekcie prowadzi do zachwiania równowagi pomiędzy ilością tkanki mięśniowej i tłuszczowej, a to przyczynia się do wzrostu zachorowalności i umieralności. Zwolenników racjonalnego sposobu odżywiania jest niewielu, natomiast tych, którzy stosowali przeróżne diety i są ekspertami w postaci niewykorzystanej wiedzy, jest mnóstwo. Natomiast problem otyłości wciąż rozwija się i dopóki lekarz kategorycznie nie wskaże innej drogi lub nie wykonamy specjalistycznych badań biomedycznych, jesteśmy jakby nieświadomi swojej choroby.

Badania w dziedzinie komponentów ciała, zapoczątkowane przez anatomów niemieckich Bischoffa i Volkmana, sięgają drugiej połowy XIX wieku. Według nich analiza składu ciała jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących powodzenie w różnych dziedzinach pracy zawodowej. Szczegółowa analiza badań składu ciała potrzebna jest nie tylko lekarzom różnych specjalizacji, ale również grupie trenerów, instruktorów i dietetyków.

Współczesne metody badawcze pozwalają na bardzo dokładną analizę. Całkowita woda stanowi w naszym ciele około 60% masy ciała, a w niej wyróżnia się wodę zewnątrzkomórkową i wewnątrzkomórkową. Pozostałe składowe to tkanka tłuszczowa oraz tkanka mięśniowa. Ponadto możemy wyodrębnić ilość protein i minerałów. Komputer oblicza również podstawową przemianę materii, a także zalecaną dzienną kaloryczność wraz z dozowaniem aktywności fizycznej. Te najnowocześniejsze urządzenia potrafią wykryć również tzw. otyłość brzuszną (wewnątrzotrzewnową). Mężczyźni z tkanką tłuszczową 25-30% są granicznie otyli a powyżej 30% klinicznie otyli. Kobiety odpowiednio 30-35% otyłość graniczna, powyżej 35% kliniczna.

Istnieje wiele metod badania ilości tkanki tłuszczowej, która interesuje nas najbardziej. Niestety metody badawcze z wykorzystaniem domowych urządzeń są niedoskonałe, a wyniki niemal każdego dnia mogą być inne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznego gabinetu lekarskiego, specjalisty dietetyki czy instruktora lub trenera personalnego w fitness klubie. Oczywiście nie wszystkie gabinety czy fitness kluby mają w ofercie taką usługę, ale jeśli mają do dyspozycji najnowocześniejsze urządzenia to naprawdę warto.

Wśród metod wyróżnia się 2 podstawowe grupy badań: proste, rozpowszechnione wśród biologów i antropologów polegające na szczegółowej sekcji zwłok oraz nowoczesne metody pośrednie, których dynamiczny rozwój obserwuje się od początków lat 80-tych. Do metod pośrednich zalicza się morfologiczne oraz fizykalno-chemiczne. Najbardziej popularną jeszcze kilka lat temu była metoda antropometryczna. Wykorzystuje się w niej pomiary wysokości ciała, masy ciała oraz grubości wybranych fałdów skórno – tłuszczowych. Formy badań najczęściej spotykanych w gabinetach lekarskich i klubach fitness to metoda przewodnictwa elektrycznego (bioimpedancji elektrycznej) oraz podczerwieni. Analiza składu ciała wykonana przez specjalistę jest najefektywniejszym sposobem diagnozowania i leczenia otyłości. Jest wytyczną do ustalenia realnych celów treningowych i sposobu monitorowania zmian.

autor: Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

Reklama