Reklama

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Gdańsk to cudowne miasto, w którym po dwuletniej przerwie młodzież ze Zespołu Szkół Technicznych mogła uczestniczyć w  polsko-niemieckim spotkaniu. Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest pani wicedyrektor Wioletta Maria Karczewska, opiekunem pani Joanna Danuta Silwonik. Tegoroczny projekt   przebiegał pod hasłem „Solidarni w Europie”, odbył się w dniach  29.05-03.06.2022. Podczas wyjazdu uczestnicy mieli okazję poznać najciekawsze zakątki Gdańska, po mieście poruszali się w polsko-niemieckich grupach, w których również wykonywali najróżniejsze zadania. Wspólne rozmowy pomogły poznać nie tylko samych Niemców, ale również ich kulturę, podejście do świata i historii, której cały czas jesteśmy świadkami.

Pierwszy dzień minął na wspólnym zwiedzaniu rynku ,gdzie podczas gry terenowej młodzież poznawała historię oraz magiczne zakamarki ulicy Długiej. Wspólne wykonywanie zadań  na początku nie było proste, lecz z każdą minutą coraz szybciej uczestnicy znajdowali poszczególne miejsca, bądź obiekty. Wspólnie spędzony czas przybliżył młodych do siebie, a potem było już tylko lepiej, grupa udała się do kręgielni, w której czas spędziła na grze, rozmowach oraz wspólnym jedzeniu.

Drugi dzień został rozpoczęty zabawą, w której zadaniem było bez użycia słów ustawić się według miesiąca urodzenia, a następnie według rozmiaru buta. Zabawę  zdecydowanie “wygrał” Julian, uczeń z Niemiec, który nosi obuwie nr 47. Po zabawach grupa udała się się do Muzeum II Wojny Światowej. Tam  dzięki interaktywnym urządzeniom mogła w przystępny sposób zwiedzać liczne wystawy. Zwiedzanie zostało zakończone grupowym podsumowaniem, każdy wyraził swoje wrażenia, a koordynator projektu opowiedział wiele interesujących ciekawostek i faktów na temat samego muzeum. Głód zagnał młodzież do restauracji o ciekawej nazwie „AZIMA”, prowadzonej przez rodowitą krymską Tatarkę Susann İzzetdinov. Właścicielka  podała wyśmienite chinkali wypełnione mięsem i bulionem, oczywiście nie zabrakło wersji  dla wegetarian. Uchodźczyni podzieliła się z nami swoimi opowieściami i emocjami towarzyszącymi ucieczce  z Krymu oraz obecnej sytuacji w Ukrainie. Tuż po obiedzie uczniowie wybrali się na spacer, podczas  którego poznali  życiorys Güntera Grassa. Był to pisarz, który tworzył w XX w., niegdyś mieszkał w Gdańsku przy ulicy  Lelewela 13. Był on  autorem powieści pt. „Blaszany bębenek”, za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Dzień dziecka zaczął się dla uczniów niespodzianką, grupa udała się w okolice  żurawia gdańskiego, gdzie czekał na nią najprawdziwszy okręt piracki, którym popłynęła na Westerplatte. Na własną rękę uczniowie zwiedzali zabytki i pozostałości po II Wojnie Światowej.

Czwartek zaskoczył wszystkich deszczową pogodą, co nie powstrzymało uczniów przed podróżą do Oliwy, gdzie przepiękny park stanął  przed nimi otworem. Czas w parku spędzili na podziwianiu ogrodu japońskiego, niewielkich wodospadów, palmiarni oraz  niezwykłych roślin. Nie zważając na deszcz grupa udała się do pięknie zdobionej katedry na koncert organowy. Brzmienie instrumentu było nieziemskie, a każdy mógł poczuć klimat tego miejsca. Później, grupa ruszyła na pociąg, który zawiózł ją prosto do Sopotu.

Ostatni dzień młodzież spędziła na przedstawieniu  prezentacji tworzonych w grupach polsko niemieckich oraz dyskusji na ich temat. Po pożegnaniu grupy niemieckiej uczniowie z Białegostoku udali się na pociąg powrotny prosto do Białegostoku. Realizacja projektu dała im wiele radości i satysfakcji.

Wiktoria Czajkowska kl. IBTZ             

Reklama