Reklama

Policjantki rozmawiały z seniorami o tym, jak nie dać się oszukać

Policjantki rozmawiały z seniorami o tym, jak nie dać się oszukać

Data publikacji 12.05.2022

Hajnowska funkcjonariuszka wraz z policyjną psycholog spotkały się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce. Celem spotkania było podniesienie świadomości seniorów na temat zagrożeń płynących ze strony oszustów. Była to także doskonała okazja do zapoznania się z psychologicznymi mechanizmami działania przestępców.

Wczoraj, hajnowska funkcjonariuszka wraz z policyjną psycholog, spotkały się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku w Hajnówce. Celem spotkania, zorganizowanego w Hajnowskim Domu Kultury, było podniesie świadomości seniorów na temat zagrożeń płynących ze strony oszustów. Na początku wykładu słuchacze mieli okazję poznać liczne historie mieszkańców powiatu hajnowskiego, którzy padli ofiarami przestępców. Przytoczona została między innymi historia 84-latki, która w progu swojego mieszkania przekazała rzekomemu policjantowi 17 tysięcy złotych. Seniorzy dowiedzili się także, jak 54-letnia hajnowianka wierząc, że pomaga prokuratorowi, w centrum miasta, przekazała przestępcy blisko 60 tysięcy złotych. Omówione zostały także różne rodzaje przestępstw internetowych.

W drugiej części spotkania słuchacze dowiedzieli się, że oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, wybierając imiona najczęściej występujące u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer i prowadzą rozmowę w taki sposób, by oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z bliskim ze swojej rodziny. Policyjna psycholog sygnalizowała, że oszuści skupiają się na wywieraniu presji psychologicznej i szantażu emocjonalnym, dzięki którym potencjalna ofiara szybko przekaże pieniądze. Policjantka przestrzegała przed zbytnią ufnością wobec obcych oraz o nie wpuszczaniu nieznanych osób do domu. Funkcjonariuszki przypominały, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki. Zwracały również uwagę, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Na koniec spotkania seniorzy otrzymali ulotki informacyjne.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama