Podsumowanie projektu „Białystok wspiera i integruje” - Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl Białystok

Reklama

Podsumowanie projektu „Białystok wspiera i integruje”

Miasto po raz kolejny wspiera działania społeczne na rzecz integracji i akceptacji. W ramach programu „Białystok wspiera i integruje”, finansowanego ze środków UNICEF, zorganizowano siedemnaście inicjatyw, które połączyły mieszkańców miasta i uchodźców. Dzięki warsztatom artystycznym, terapeutycznym oraz integracji przez technologię, miasto staje się miejscem otwartym na różnorodność i budowanie więzi społecznych.

Już po raz szósty Miasto Białystok sfinansowało działania społeczne w ramach programu regrantingowego. Przekazane środki pochodzą z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Tegoroczna edycja odbyła się pod nazwą „Białystok wspiera i integruje”. Celem projektu było budowanie akceptacji, więzi społecznych między mieszkańcami Białegostoku i uchodźcami, oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na narodowość. Operatorem programu był Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, który otrzymał 75 tys. zł, a następnie przekazał je kolejnym organizacjom pozarządowym na inicjatywy integracyjne.

W ramach programu odbyło się siedemnaście wydarzeń integrujących, w których wzięło udział blisko 500 uczestników. Wiele realizowanych projektów miało element terapeutyczny. Stowarzyszenie Eurydyki w Białymstoku zorganizowało latem warsztaty rękodzielniczo-terapeutyczne, które odbywały się w Centrum Aktywności Społecznej. Wspólne malowanie portretów aniołów na drewnie stało się dla uczestników formą artystycznej ekspresji, ale także sposobem na budowanie zaufania i więzi. Regeneracyjny wymiar miały również zajęcia jogi z misami tybetańskimi, realizowane przez Fundację Białoruski Hub „Novaja Ziamlia”.

Jedną z nowości była integracja przez technologię. W sali przy ulicy Fabrycznej 8 – gdzie wkrótce zostanie otwarte Muzeum Gier i Technologii – odbyły się warsztaty pn. „Integracja poprzez powrót do klasyków”, zrealizowane przez Fundację Podlaskie Retro Maniaki. W tym roku, również po raz pierwszy, odbyły się plenery malarskie zorganizowane przez Alinę Lark – działaczkę Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK. Artyści zbierali się w charakterystycznych dla Białegostoku punktach, m.in. przy Pałacu Branickich, gdzie wszyscy pracowali razem, podążając za swoją wrażliwością.

Projekt „Białystok wspiera i integruje” był nie tylko serią wydarzeń, ale przede wszystkim procesem budowania społeczności opartej na zrozumieniu. Dzięki takim inicjatywom Białystok staje się miastem otwartym na różnorodność.   

Marta Matejczuk

Źródło: Miasto Białystok

Reklama

Reklama