Reklama
Podstawy przedsiębiorczości, czyli jak założyć firmę i jak unikać najczęstszych błędów?
Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko odpowiedniego pomysłu, ale również przygotowania. Warto przemyśleć poszczególne aspekty prowadzenia firmy, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów. W poniższym artykule znajdziesz kilka porad na ten temat.
Założenie firmy – od czego zacząć?
Jak założyć firmę w Polsce? Choć mogłoby się wydawać, że to skomplikowany proces, w rzeczywistości trzeba dopełnić kilku formalności oraz podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwsza z nich dotyczyć będzie formy prowadzenie działalności gospodarczej – to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka.
W kolejnym etapie przyszły przedsiębiorca powinien wybrać kod PKD, czyli przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wybór kodu jest wiążący – np. za niektórymi z nich idą przypisane formy opodatkowania, czy konieczność posiadania kasy fiskalnej.
Jedną z ważniejszych decyzji będzie wybór formy opodatkowania: na zasadach ogólnych (skali podatkowej), stawce liniowej czy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. By wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, warto porównać między sobą poszczególne formy opodatkowania.
Zakładanie firmy wiąże się również z koniecznością wyboru formy prowadzenia księgowości. Zajęcie to możemy zlecić stacjonarnemu biurowi rachunkowemu, prowadzić samodzielnie księgowość lub skorzystać z usług oferowanych online.
Wpis do CEIDG i zgłoszenie do ZUS
W przypadku otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędne będzie także dokonanie wpisu do CEIDG. Możemy to zrobić online przy pomocy profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, lub za pośrednictwem poczty.
Podczas wypełniania wniosku do CEIDG warto również dokonać zgłoszenia do ZUS. Kolejnym krokiem w zakładaniu firmy będzie także rejestracja do VAT. Co do zasady jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy, chyba że jego firma nie przekroczyła limitu sprzedaży w kwocie 200 000 zł lub w ofercie posiada towary lub usługi zwolnione z podatku VAT.
Ostatnim niezbędnym krokiem w drodze do prowadzenia własnej firmy jest założenie firmowego rachunku bankowego.
Jakich błędów uniknąć przy zakładaniu działalności gospodarczej?
Początkowi przedsiębiorcy są narażeni na popełnienie wielu błędów, które mogą wynikać z braku doświadczenia czy niewystarczającej wiedzy. Największe trudności mogą być związane m.in. z:
- brakiem planu biznesowego,
- wyborem niewłaściwej formy opodatkowania,
- nieterminowym opłacaniem podatków i składek ZUS,
- brakiem kontroli nad wydatkami i przychodami,
- błędną analizą rynku i potrzeb klientów,
- nieresponsywną stroną internetową,
- brakiem dbałości o relacje z klientami,
- brakiem poduszki finansowej.
Założenie własnej firmy to jednocześnie ekscytujące i wymagające doświadczenie, do którego warto odpowiednio się przygotować. Korzystanie z dostępnych poradników, szkoleń oraz konsultacji z ekspertami może pomóc w uniknięciu błędów i zwiększy szanse na powodzenie biznesu.
Artykuł sponsorowany
Reklama