Podstawowe informacje o kryptowalutach

Choć kryptowaluty są z nami od lat, to jednak dla wielu osób dalej jest to dość tajemniczy temat. W końcu mówimy o jakimś cyfrowym pieniądzu, który nawet nie ma swojej fizycznej postaci. A jednak w coraz większej ilości miejsc da się nim zapłacić.

Kryptowaluty – co to takiego?

Przede wszystkim jest ona rodzajem waluty cyfrowej. Jest to system kodów, a także łańcuchów bloków, bo tak tłumaczymy od jakiegoś czasu angielskie słowo „blockchain”. Zwolennicy tej technologii przekonują, że może być to alternatywa dla standardowych pieniędzy. Tym bardziej, że nawet w przypadku dolara, euro czy złotówki w obiegu jest coraz więcej ich wersji cyfrowych, a coraz mniej fizycznych banknotów.

Kryptowalutami interesują się również inwestorzy. Często śledzą oni kursy kryptowalut na żywo i oceniają, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać ich konkretny rodzaj. Tutaj jednak warto od razu podkreślić jedną rzecz. Ten sektor rynku finansowego jest bardzo zmienny, a ryzyko inwestycyjne bardzo duże. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o kupnie krypowaluty, najpierw powinno się dobrze zapoznać z jej sposobem działania, a także opiniami ekspertów.

Czym charakteryzują się kryptowaluty?

Choć konkretne rodzaje potrafią się od siebie dosyć mocno różnić, to jednak możemy wyróżnić kilka punktów wspólnych. Oto najważniejsze z nich:

Reklama

  • Decentralizacja – kryptowaluta nie jest kontrolowana przez jeden podmiot. Wszystko opiera się o zdecentralizowaną sieć komputerową, co ma zapewnić bezpieczeństwo;
  • Prywatność – kryptowaluty można nabyć i sprzedać w sposób anonimowy, choć wymaga to nieco wysiłku;
  • Brak ograniczeń geograficznych – niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jakie mamy obywatelstwo, każdy może nabyć kryptowalutę i przesyłać ją pomiędzy różnymi krajami;
  • Bezpieczeństwo – technologia blockchain ma zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa;
  • Brak gwarancji wartości – w przypadku kryptowalut nigdy nie mamy pewności, że za jakiś czas dalej będą one akceptowanym środkiem płatniczym;
  • Transakcje bez pośrednika – możliwość przekazywania kryptowalut bezpośrednio między jednym podmiotem a drugim.

Do tego warto wspomnieć także o zmienności cenowej. Kursy potrafią mocno zmienić się w ciągu jednej doby. Zastanawiasz się, jak kupić avalanche lub inną kryptowalutę? Do tego służą specjalne giełdy.

Nie tylko Bitcoin

Choć Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, to jednak na rynku jest ich znacznie więcej. Nie dziwi jednak, że początkujące osoby używają tych pojęć zamiennie. Warto mieć jednak świadomość tego, że kryptowalut jest wiele, a każda z nich w jakiś sposób się wyróżnia.

Jeśli chcielibyśmy wejść głębiej do tego świata cyfrowych pieniędzy, to będzie nam potrzebna odpowiednia edukacja. Choć istnieją specjalistyczne książki, to jednak ze względu na to, jak szybko zachodzą zmiany, warto obserwować również strony internetowe. Między innymi takie jak Financer Polska. Nie zaczynajmy inwestowania przed uzbrojeniem się w odpowiednią wiedzę! Zwłaszcza na tak burzliwej giełdzie.

Artykuł sponsorowany