Reklama

Podróż z PIK-iem po Krainie Wątku i Osnowy

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Podlaski Instytut Kultury zaprasza na wyjątkową podróż. Szlak tradycyjnego tkactwa idealnie wpisuje się w tegoroczne przesłanie tej inicjatywy, czyli „Szlaki. Sieci. Połączenia”. 14 września odbędzie się wyjazd studyjny do trzech pracowni usytuowanych w Krainie wątku i osnowy. Zgłosiło się ponad trzydzieści osób, które chcą z bliska przyjrzeć się pracy przy krosnach.


Kraina wątku i osnowy to szlak turystyczny stworzony przez PIK w 2017 r. Łączy on pracownie tkackie znajdujące się w województwie podlaskim. Podróżując, można zobaczyć mistrzynie tkackie przy pracy, poznać różnorodne techniki tkackie i podziwiać piękne tradycyjne wzory, unikalne nie tylko w skali Polski, ale i świata.

Pierwszy przystanek to Lewkowo Stare i pracownia Ireny Ignaciuk, jednej z ostatnich tkaczek uprawiającej tkactwo metodą wybieraną. To technika zwana potocznie pereborem. Będzie okazja by posłuchać o pereborach, zobaczyć jak piękne są to tkaniny i podejrzeć jak powstają.

Z Lewkowa Starego szlak poprowadzi do „stolicy” tkaniny dwuosnowowej – Janowa. Tam będzie można zwiedzić Izbę Tkactwa Dwuosnowowego, poznać historię tkaniny dwuosnowowej oraz janowskiego ośrodka tkackiego. Uczestnicy podróży będą mogli wziąć udział w warsztacie „Ekotorby na ludowo”, podczas których każdy własnoręcznie pomaluje bawełnianą torbę we wzory zaczerpnięte z tradycyjnych tkanin. 

Ostatni przystanek to pracownia Sabiny Knoch w Szczepkach, gdzie mistrzyni tkactwa zaprezentuje wywodzącą się z tradycji litewskiej technikę sejpaku.

Podlaski Instytut Kultury od lat pielęgnuje, upowszechnia i tym samym przyczynia się do zachowania tradycyjnego tkactwa w regionie. Służą temu warsztaty tkackie, coroczny festiwal tkactwa oraz szereg konkursów, wystaw i publikacji. Działania przynoszą efekty – w Podlaskiem tradycyjne tkactwo ma się dobrze, chętnych do nauki tego dawnego rzemiosła przybywa, a tradycyjne wzornictwo tkackie jest już piękną wizytówką regionu.

źródło i fot.: PIK
oprac.: Anna Augustynowicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama