Reklama

Podlaskie zabezpieczone energetycznie. PSG ukończyła budowę gazociągu w powiecie zambrowskim

To gazociąg wysokiego ciśnienia, przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę. Realizacja tej inwestycji zabezpieczyła energetyczne mieszkańców Podlaskiego po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Jej koszt to 21 mln zł. W uroczystym zakończeniu budowy w niedzielę, 19 marca, w miejscowości Ostrożne (pow. zambrowski) udział wzięli m.in.: Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, marszałek Artur Kosicki i Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).


Sieć gazowa będzie rozwijana

Ukończona inwestycja jest pierwszym przyłączeniem sieci Polskiej Spółki Gazownictwa do systemu przesyłowego GIPL, który od początku maja 2022 r. połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Tym samym w razie ewentualnych mrozów Białystok będzie zasilany gazem z pływającego terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie lub z rezerw gazowych Litwy, Estonii, Łotwy czy Finlandii.

– Przekonaliśmy się, jak ważna była decyzja wicepremiera Sasina sprzed niespełna roku o budowie tego gazociągu. Białemustokowi groziło odcięcie gazu ze strony białoruskiej, co też się stało. Dzięki tej inwestycji miasto jest bezpieczne – mówił Robert Więckowski, prezes PSG.

I dodał: – Posiadamy w zasobach ponad 200 km sieci, którą będzie rozwijać również w województwie podlaskim. Gaz ziemny to jedyne dostępne w Polsce paliwo niskoemisyjne

W uroczystości wzięli udział również: Michał Wiśniewski, wiceminister obrony narodowej, Dariusz Pionkowski, wiceminister edukacji i nauki, senatorzy: Mariusz Gromko, Marek Komorowski i Jacek Bogucki, poseł Jarosław Zieliński oraz podlascy samorządowcy.

Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II w Zambrowie.

Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama