Reklama

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy zakończył kolejny rok akademicki

Blisko 200 małych studentów Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego (PUD) otrzymało dyplomy. W sobotę, 3 czerwca, w uroczystości zakończenia roku akademickiego wzięli udział absolwenci Białostockiego, Siemiatyckiego, Augustowskiego i Grajewskiego Uniwersytetu Dziecięcego.Wszystkie te uniwersytety funkcjonują w ramach projektu, który koordynuje Politechnika Białostocka (PB), a dofinansowuje od kilku już lat Województwo Podlaskie. W wydarzeniu na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB uczestniczyła Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego.


Kreatywnie i innowacyjnie

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to inicjatywa realizowana od 2009 r. Jej głównym założeniem jest popularyzacja nauki i badań wśród najmłodszych oraz pokazywanie, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być nudne ani trudne – wręcz przeciwnie może okazać się przygodą i możliwością pogłębiania czy znalezienia swoich pasji.

W roku akademickim 2022/2023 w zajęciach na uczelni wzięło udział około 200 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju wykładach i warsztatach. Były to m.in.: Nowoczesne technologie wytwarzania – cięcie i drukowanie 3D, Świat minerałów i skał, Niezwykłe liczby Fibonacciego czy warsztaty marblingu, czyli magicznego zdobienia papieru.

Warsztaty w radiu i na macie

Młodzi żacy mieli również okazję uczestniczyć w zajęciach z dziennikarstwa radiowego w praktyce. W trakcie wizyty w Radiu Akadera dzieci zgłębiły pracę dziennikarzy i prezenterów, a także poznały gatunki dziennikarskie, jakie tworzy się w radiu. Były też aktywne zajęcia z judo, podczas, których zapoznały się z historią tej dyscypliny, a także z kilkoma podstawowymi technikami samoobrony.

tekst: Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Politechnika Białostocka – Białostocki Uniwersytet Dziecięcy

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama