Reklama

Podlaski Dzień Strażaka – świętowano w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

– Jesteśmy tu dziś po to, żeby podziękować strażakom-ochotnikom za trud, jaki wkładacie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców województwa, w obronę naszego mienia, zdrowia i życia – mówił marszałek Artur Kosicki, otwierając w piątek (26.05) obchody Podlaskiego Dnia Strażaka. Do podziękowań i gratulacji dołączyli również wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. A materialnym wyrazem wdzięczności był symboliczny czek na 3 mln zł – to kwota, którą tylko w tym roku samorząd województwa przekazał na podlaskie OSP. Gwiazdą świątecznego popołudnia był zespół Golec uOrkiestra.


Festyn z Kołami Gospodyń Wiejskich

Na spotkanie społeczności strażackiej zaproszone zostały także przedstawicieli kół gospodyń wiejskich z regionu, a marszałek, dziękując za przyjęcie zaproszenia na Podlaski Dzień Strażaka zaznaczył, że koła i ochotnicze straże pożarne łączy to, że obie organizacje są animatorami życia społecznego w swoich miejscowościach.

– Działacie prężnie, integrując społeczności lokalne i jesteście niezrównane w propagowaniu dziedzictwa kulinarnego regionu – mówił Artur Kosicki.

Dodał, że w obecnej kadencji zarząd przekazał na działalność KGW ponad 1,73 mln zł z budżetu województwa i 127 tys. zł ze środków unijnych w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Życzenia dla mam

Marszałek Artur Kosicki przypomniał również o jeszcze jednym święcie przypadającym 26 maja, czyli o Dniu Matki.

– Z tej okazji wszystkim mamom życzę – zdrowia, pogody ducha, uśmiechu i radości, ale przede wszystkim wielu powodów do dumy ze swoich dzieci. Niech miłość, szacunek i wdzięczność najbliższych będzie dla was źródłem siły do sprostania wszystkim życiowym wyzwaniom – przekazał.

Wystawa strażacka w PMKL

Jednym z punktów Podlaskiego Dnia Strażaka było oficjalne otwarcie wystawy poświęconej ochotniczym strażom pożarnym z regionu. To pierwsza tego typu ekspozycja w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Część eksponatów mieści się w zabytkowej remizie z Rutki, a część, m.in. wóz strażacki, wokół niej.

Na wystawie można zobaczyć wyposażenie osobiste i ochronne strażaka ochotnika: mundur i ubranie bojowe (robocze), hełmy i obuwie strażackie, a także inny sprzęt: m.in.: węże, bosaki, tłumice czy wiadra.

Tuż przed remizą postawiono też kapliczkę z rzeźbą świętego Floriana, patrona strażaków.

Gwiazda w PMKL

Po oficjalnej części obchodów strażackiego święta na gości w PMKL czekało mnóstwo atrakcji – turnieje, gry i zabawy. Można było sprawdzić m.in. swoje umiejętności strzeleckie. Ale niewątpliwą i największą atrakcją wieczoru był koncert Golec uOrkiestra.
Jak podkreślało wielu z zaproszonych druhów, takie wspólne świętowanie jest dla nich wspaniałą formą integracji, ale najważniejsze jest to, że czują się docenieni.

W obchodach Podlaskiego Dnia Strażaka uczestniczyli podlascy strażacy z całego regionu. Przyjechali też prezesi powiatowych związków OSP m.in. druhowie Andrzej Duda, Piotr Rećko, czy Marek Komorowski.    

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama