Reklama

Pływanie po nocy

Dystans dłuższy niż trasa z Białegostoku do Łodzi – taki rekord do pobicia czeka na zawodników Świątecznego Nocnego Maratonu Pływackiego. W nocy z soboty na niedzielę na Pływalni Sportowej odbędą się wyjątkowe zawody pływackie.

Nocny Maraton Pływacki to jedno z najbardziej klimatycznych wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Te nietypowe zmagania pływackie odbywają się na Pływalni Sportowej przy ul. Włókienniczej. Drużyny liczące od 4 do 8 osób muszą przepłynąć jak najdłuższy dystans w czasie ośmiu godzin. W tym roku maraton rozpoczyna się w sobotę 8 grudnia o godz. 22:00, a kończy następnego dnia – w niedzielę 9 grudnia, o godz. 6:00 rano.

Do maratonu zgłosiła się maksymalna liczba 12 drużyn, w kolejności alfabetycznej:
1. Delfiny AW
2. iSwim Białystok I
3. iSwim Białystok II
4. iSwim Białystok III
5. Minionki Hubsona
6. MTS Zambrów
7. Nadaktywni
8. Nemo I
9. Nemo II
10. Pro-Swim Team Białystok
11. UMB Students
12. Uniwersytet w Białymstoku.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów co roku czuwa Łukasz Grygiel ze swoją drużyną statystyków. Oprawę muzyczną zapewnia DJ Karol Kunikowski, który energetycznymi utworami przez całą noc zachęca zawodników do osiągania jak najlepszych wyników.

Pierwsze trzy drużyny, których zawodnicy w sumie, w ciągu 8 godzin, osiągną najlepsze wyniki otrzymają pamiątkowy puchar oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy. Zawodnik i zawodniczka, którzy przepłyną najdłuższy dystans – także otrzymają puchary i nagrody rzeczowe.

W ostatnich pięciu latach najlepszy wynik na maratonie uzyskała drużyna Pro-Swim Team Białystok. W ubiegłym roku jej zawodnicy przepłynęli łącznie 36 km 750 m.

Najdłuższym dystansem indywidualnie, jak dotąd, może pochwalić się Paweł Pietrych, który w 2013 roku przepłynął 17 km 900 m.

Wśród kobiet najlepszy wynik należy do Magdaleny Kundzicz, która w 2016 roku osiągnęła 14 km 150 m. Rekordowy dystans padł w 2015 roku – wówczas, sumując starty wszystkich zawodników, pokonano łącznie 342 km. To dystans większy niż odległość z Białegostoku np. do Łodzi.

Czy pływakom uda się pobić dotychczasowe rekordy, warto przekonać się osobiście. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.