Reklama

Piłkarze Jagiellonii Białystok, którzy występowali w reprezentacji Polski

Piłkarska reprezentacja Polski to rzecz jasna najważniejsza drużyna w naszym kraju. Przez dziesięciolecia Biało – Czerwone barwy miało okazję przywdziewać sporo piłkarzy wywodzących się z Białegostoku. Ba! Obecnym selekcjonerem reprezentacji Polski jest Michał Probierz, który najpiękniejszą kartę podczas klubowej kariery zapisał jako trener Jagiellonii Białystok. Sprawdź jacy białostoczanie występowali w meczach reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Jagiellonia Białystok – żywa legenda Podlasia wreszcie z mistrzostwem Polski! 

Przez ponad 100 lat istnienia klubu wygranie najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju i mistrzostwo Polski było zakazanym owocem dla piłkarzy Jagiellonii Białystok. W ostatnich dekadach rywalizację na krajowym podwórku zdominowały Legia Warszawa i Lech Poznań, a jeszcze wcześniej Wisła Kraków. Dopiero bardzo udana runda wiosenna sezonu 2023/24 sprawiła, że PKO BP Ekstraklasa została odczarowana i stało się to, na co Jaga i całe Podlasie czekali od 1920 roku – białostocki klub wygrał piłkarskie rozgrywki ligi polskiej!

To bez dwóch zdań największy sukces w 104-letniej historii klubu, pod którego obecne triumfy podwaliny kładł aktualny sternik PZPN-u Cezary Kulesza oraz selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz. To zresztą m.in. dzięki tej dwójce Jaga wygrała Puchar Polski oraz Superpuchar Polski, a także 3-krotnie kończyła ligowe zmagania na podium.   

Białostoczanie w reprezentacji Polski

Zasłużonych postaci w historii białostockiego futbolu było oczywiście znacznie więcej. Przez klub przewinęło się m.in. kilkudziesięciu reprezentantów Polski, a poniżej poznacie wszystkich zawodników urodzonych w stolicy Podlasia, którzy dostąpili zaszczytu gry z orzełkiem na piersi. 

  • Jacek Bayer – w 1987 roku w meczu reprezentacji Polski po raz pierwszy w dziejach zagrał piłkarz, który w momencie powołania do kadry bronił barw Jagiellonii. Mowa o Jacku Bayerze, który zagrał 45 minut przeciwko Cyprowi w kwalifikacjach do Euro 88, natomiast chyba ówcześni selekcjonerzy nie byli zadowoleni z postawy białostoczanina, gdyż nigdy więcej nie powołali go do kadry. 
  • Daniel Bogusz – 2 mecze w kadrze zaliczył urodzony w Warszawie, jednak wychowany w Białymstoku Daniel Bogusz. W 1992 roku zdobył z Jagą Mistrzostwo Polski Juniorów, rok później zadebiutował w ekstraklasie, natomiast największe sukcesy osiągał po przenosinach do Widzewa Łódź, z którym wygrywał Mistrzostwo oraz Superpuchar Polski, a także wystąpił w Lidze Mistrzów, czym zapracował sobie na transfer do niemieckiej Bundesligi. 
  • Jacek Chańko – tylko 1 występu w kadrze doczekał się urodzony w 1974 roku w Białymstoku Jacek Chańko. Mistrz Polski Juniorów z Jagiellonią z 1992 roku siedem lat później doczekał się powołania na tournee reprezentacji po Azji i zagrał 90 minut w zremisowanym bezbramkowo meczu z Nową Zelandią. 
  • Marek Citko – to zestawienie nie może obyć się bez Marka Citko, który w połowie lat 90-tych robił gigantyczną karierę w ekstraklasie w barwach Widzewa, a kapitalne występy w Lidze Mistrzów (bramka strzelona Atletico Madryt z połowy boiska) oraz w kadrze (gol na Wembley) sprawiły, że biły się o niego największe kluby Europy z Interem Mediolan i Blackburn Rovers (ówczesnym mistrzem Anglii) włącznie. Karierę Citki przerwała seria fatalnych kontuzji, po których już nigdy nie wrócił do formy sprzed urazów, a licznik jego występów w kadrze zatrzymał się na 10 spotkaniach i 2 golach. 
  • Bartłomiej Drągowski – urodzony w Białymstoku Drągowski błyskawicznie zadebiutował w bramce Jagiellonii i bardzo szybko zapracował sobie na transfer do Serie A. W kadrze młody golkiper zadebiutował dość szybko, bo w 2020 roku, natomiast nigdy nie wywalczył sobie bluzy z numerem 1 i póki co zagrał 2 razy z orzełkiem na piersi. 
  • Tomasz Frankowski – jedną z najpiękniejszych kart w annałach białostockiego futbolu zapisał Tomasz Frankowski, który w barwach Jagi zagrał 132 mecze i strzelił w nich 52 bramki, a łącznie w polskiej ekstraklasie strzelił aż 167 goli i zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Popularny Franek aż 4 razy zdobywał koronę najskuteczniejszego strzelca ligi, a w kadrze zrobił furorę w kwalifikacjach do MŚ 2006, kiedy to strzelił aż 7 goli i walnie przyczynił się do awansu, natomiast ostatecznie Paweł Janas… nie zabrał go na mundial! Łącznie w koszulce z orzełkiem na piersi Frankowski zagrał 22 razy i zdobył 10 bramek. 
  • Jarosław Gierejkiewicz – urodzony w 1965 roku w stolicy Podlasia Gierejkiewicz rozegrał 106 spotkań w barwach Jagi i strzelił w nich 6 goli, a karierę zakończył za oceanem w 2006 roku grając dla Galaxy Jasło Chicago. W kadrze wystąpił raz, w 1992 roku i na więcej powołań się nie doczekał. 
  • Damian Kądzior – wychowanek Jagiellonii, który jednak nigdy furory w stolicy Podlasia nie zrobił, a licznik jego występów dla Jagi stanął na 3 meczach. Znacznie lepiej wiodło mu się m.in. w barwach Górnika Zabrze, co zaowocowało transferem do Dinama Zagrzeb, a w kadrze Kądzior zagrał 6 razy i strzelił 1 gola. 
  • Antoni Komendo-Borowski – pierwszy mecz w koszulce z Biało-Czerwonym orłem jako człowiek urodzony w Białymstoku zagrał Antoni Komendo-Borowski. W narodowych barwach zadebiutował w 1933 roku w meczu przeciwko Łotwie, w tym spotkaniu strzelił nawet bramkę i… nigdy więcej nie doczekał się powołania do kadry! W 1944 roku został ranny w bitwie pod Monte Cassino. 
  • Wojciech Kowalewski – co prawda Wojciech Kowalewski przyszedł na świat w stolicy Podlasia, jednak błyskawicznie przeniósł się jako dziecko do Suwałk, a do wielkiej piłki wchodził w koszulce Legii Warszawa i nigdy nie zagrał dla Jagi. W reprezentacji Polski Kowalewski zagrał 11 razy (m.in. w pamiętnym wygranym meczu z Portugalią na Stadionie Śląskim w Chorzowie), a przez większość kariery występował w klubach rosyjskich. 
  • Igor Lewczuk – urodzony w Białymstoku, jednak piłkarskie szlify zbierał w barwach Hetmana Zamość. Aż 4-krotnie sięgał po Puchar Polski (uczynił to w barwach 3 klubów!!!), raz wygrał Mistrzostwo Polski z Legią, a karierę kontynuował we francuskiej Ligue 1. W reprezentacji Polski Igor Lewczuk zagrał 2 razy, w towarzyskich starciach przeciwko Mołdawii oraz Norwegii. 
  • Mariusz Piekarski – to jedna z najbarwniejszych postaci w tym zestawieniu. Słynny “Mario Piekario” wygrał z Jagiellonią Mistrzostwo Polski Juniorów w 1992 roku, 5 lat później jako 17-latek zadebiutował w ekstraklasie, by w wieku 21 lat przenieść się do… Brazylii. Tam zasłynął nie tylko z występów na boisku, lecz także z podbojów miłosnych (jego żoną była… Miss Brazylii!!!), a po powrocie do Europy grał m.in. na Cyprze, we Francji oraz w Legii Warszawa, z którą wygrał Mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi. W kadrze Piekarski wystąpił 2 razy, a po zakończeniu kariery został jednym z najlepszych polskich agentów piłkarskich. 
  • Grzegorz Sandomierski – jeden z najmłodszych graczy w tym zestawieniu i jeden z największych obieżyświatów. Pierwsze szlify zdobywał w Jagiellonii, w której barwach rozegrał 68 spotkań w ekstraklasie, a następnie dość często zmieniał barwy klubowe i z rozmaitych przyczyn nie zrobił kariery na miarę talentu. W reprezentacji Polski Sandomierski zagrał 3 razy, 2 razy zachował czyste konto w meczach towarzyskich, a w 2012 roku był trzecim bramkarzem kadry na Euro 2012. 
  • Radosław Sobolewski – co prawda Radosław Sobolewski urodził się w Białymstoku, jednak szerszej publiczności kojarzy się głównie z udanymi występami w barwach Petrochemii Płock, Groclinu oraz przede wszystkim Wisły Kraków, z którą zdobył 4 tytuły Mistrza Polski i z powodzeniem grał w europejskich pucharach. W kadrze Sobolewski wystąpił 32 razy i strzelił 1 gola, zdołał awansować na MŚ 2006 oraz Euro 2008, a kibice mogą go pamiętać chociażby z czerwonej kartki w starciu z gospodarzami na niemieckim mundialu. 

Piłkarze Jagiellonii Białystok w reprezentacji Polski

BKS Jagiellonia Białystok zapisała się w annałach polskiej piłki nie tylko za sprawą urodzonych na Podlasiu wychowanków, którzy po latach reprezentowali Polskę w meczach międzynarodowych. Przez klub przewinęło się także sporo piłkarzy, którzy w trakcie występów w Jadze grali przy okazji w Biało-Czerwonej koszulce z orzełkiem na piersi. Poznajcie ich sylwetki. 

  • Przemysław Frankowski – 4 występy w kadrze za czasów gry w Jagiellonii Białystok zaliczył Przemysław Frankowski, który barwy Jagi przywdziewał w latach 2014 – 2019. Następnie kariera Frankowskiego nabrała sporego rozpędu i obecnie gra we francuskim RC Lens, a w kadrze ma na koncie 44 występy oraz 3 gole i reprezentował Polskę na 3 wielkich turniejach.

  • Jacek Góralski – kolejny gracz mający epizod w Jagiellonii, który z powodzeniem występował w reprezentacji, to urodzony w Bydgoszczy pomocnik Jacek Góralski, który dla Jagi zagrał 57 meczów i strzelił 3 gole, a w kadrze zaliczył 21 spotkań i zdobył 1 bramkę.

  • Kamil Grosicki – pisząc o kadrowiczach kojarzonych z Jagiellonią nie sposób nie wspomnieć Kamila Grosickiego, który w barwach Jagi wystąpił w 58 meczach i strzelił w nich 14 goli. Jeszcze lepiej wiodło mu się w kadrze Polski, dla której zagrał aż 94 razy i strzelił 17 bramek, a bez goli, asyst i rajdów Grosickiego lewą flanką być może nie byłoby awansów na 5 kolejnych wielkich turniejów. Obecnie popularny Grosik jest kapitanem Pogoni Szczecin, z którą w 2024 roku awansował do finału Pucharu Polski (ostatecznie trofeum zdobyła Wisła Kraków i to ona zagra w kwalifikacjach Ligi Europy).

  • Michał Pazdan – 6 razy narodowe barwy za czasów gry w Jadze przywdziewał Michał Pazdan, wychowanek Hutnika Kraków, który zaliczył 2 epizody w barwach Jagiellonii, a największą furorę zrobił w Legii Warszawa, z którą grał m.in. w Lidze Mistrzów. Pazdan zapisał piękną kartę w historii reprezentacji Polski, z którą był na 2 wielkich turniejach i w 2016 roku otarł się o medal Euro (pamiętny remis w regulaminowym czasie gry i porażka w karnych z Portugalią w ćwierćfinale), a łącznie w kadrze wystąpił 38 razy.

  • Taras Romanczuk – 4 razy w barwach narodowych wystąpił Taras Romanczuk i wszystkie mecze w kadrze zaliczył jako gracz (a ostatnio kapitan) Jagiellonii Białystok, dla której gra od 2014 roku i zdobył z tym klubem jedyne w historii Mistrzostwo Polski. 

  • Bartłomiej Wdowik – w tym zestawieniu ten lewy obrońca jest “najświeższym” kadrowiczem z Jagiellonii Białystok. Wdowik zagrał znakomity sezon 2023/24 czym zasłużył sobie na transfer do portugalskiej Bragi, a Michał Probierz dał mu szansę debiutu w towarzyskim meczu z Łotwą na PGE Narodowym. 

Michał Probierz oraz Tomasz Frankowski, czyli ludzie Jagiellonii Białystok w roli szkoleniowców reprezentacji Polski

Ludzi związanych z Białymstokiem oraz Jagiellonią nie brakowało także na ławce trenerskiej piłkarskiej reprezentacji Polski. Na pierwszy plan wybijają się legenda Jagi, Tomasz Frankowski oraz obecny selekcjoner Biało – Czerwonych, Michał Probierz. 

  • Tomasz Frankowski – w 2012 roku ówczesny selekcjoner Franciszek Smuda włączył Tomasza Frankowskiego do sztabu reprezentacji przygotowującej się do Mistrzostw Europy odbywających się w Polsce i na Ukrainie. “Franek łowca bramek” pełnił funkcję trenera napastników, natomiast pomoc legendy Jagi nie sprawiła, że Robert Lewandowski strzelał gola za golem, a Polacy zajęli ostatnie miejsce w grupie i błyskawicznie pożegnali się z turniejem. 
  • Michał Probierz – były szkoleniowiec Jagi kontrakt kontrakt z PZPN-em podpisał w drugiej połowie 2023 roku, a jego misja była określona w sposób bardzo jasny – zadaniem Probierza był awans i udany występ na Euro 2024 w Niemczech. Misja numer jeden zakończyła się sukcesem, drugiego celu nie udało się zrealizować, natomiast władze Polskiego Związku Piłki Nożnej zapowiedziały już, że selekcjoner pozostanie na stanowisku na kwalifikacje mundialu 2026. 

Białostoczanie w reprezentacji Polski – FAQ

Kto i kiedy był pierwszym białostoczaninem w reprezentacji Polski w piłce nożnej?

Pierwszym piłkarzem Jagi, który zagrał w Biało-Czerwonych barwach był Antoni Komendo-Borowski (rzecz działa się w 1935 roku). 

Który wychowanek Jagiellonii Białystok ma najwięcej meczów w reprezentacji Polski?

Spośród wszystkich wychowanków Jagi najwięcej meczów w kadrze (32) rozegrał Radosław Sobolewski w latach 2003 – 2007. 

Ile razy kibice Jagiellonii mogli oglądać drużynę narodową na stadionie w Białymstoku?

Pierwsza reprezentacja Polski zagrała w Białymstoku tylko raz. W 1988 roku pokonaliśmy Bułgarów 3:2, a jedną z bramek dla gości strzelił legendarny gwiazdor Barcelony, Christo Stoiczkow. 

Artykuł powstał przy współpracy z Obstawianie-Meczy.net

Reklama

Reklama