Reklama

Pierwszy weekend wiosny w Operze Koncert charytatywny „Sercem z Ukrainą” Repertuar Opery i Filharmonii Podlaskiej

Koncert symfoniczny „Sercem z Ukrainą”  27 marca, godz. 19

  • Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

To będzie wyjątkowy Międzynarodowy Dzień Teatru. Opera i Filharmonia Podlaska wraz z Fundacją Pro Anima zapraszają na koncert charytatywny „Sercem z Ukrainą”, w ramach którego będzie można wysłuchać utworów Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą samego kompozytora. Zaśpiewa sopranistka Milena Lange. Dochód ze sprzedaży biletów i zbiórki do puszek będzie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Sytuacja za naszą wschodnią granicą bardzo nas poruszyła – mówi prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Współczujemy i solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Chcemy także wymiernie pomóc uchodźcom, stąd pomysł na zorganizowanie koncertu i zbiórki funduszy. Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjął Krzesimir Dębski i zapraszamy wszystkich, którzy mają otwarte serca, wrażliwość i pragną pomagać innym.

Podczas koncertu usłyszymy utwory Krzesimira Dębskiego, m.in. Missa brevis, Ave Maria, Pieśń Syberyjską i kompozycje ze ścieżki dźwiękowej filmu „Ogniem i mieczem”.

Krzesimir Dębski – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej.

Koncert Dyplomantów UMFC Filii w Białymstoku  25 marca, godz. 19

  • Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

Podczas koncertu Dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku usłyszymy młodych, zdolnych i pełnych pasji artystów. Dyplomantom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Czesława Grabowskiego.

Artyści: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Czesław Grabowski – dyrygent, Natalia Gidlewska – altówka, Aleksandra Ostasz – altówka, Julia Uździło – sopran, Jakub Chomiczewski – klarnet, Maciej Dziemski – perkusja, Michał Kalinowski – saksofon i Cezary Roman – baryton.

Program:
O. Gerster – Capricietto na kotły i orkiestrę symfoniczną;
T. Baird – Cztery Sonety Miłosne na baryton i orkiestrę symfoniczną;
C.P. Stamitz – I Koncert na altówkę D-dur;
H. Villa-Lobos – Fantasia na saksofon sopranowy, orkiestrę smyczkową i trzy waltornie;
W.A. Mozart – Exultate, jubilate i Alleluja z motetu Exultate, jubilate KV 156;
M. Bruch – Koncert podwójny e-moll na klarnet, altówkę i orkiestrę op. 88.

The Metropolitan Opera: Live in HD: Giuseppe Verdi, Don Carlos  26 marca, godz. 17

  • Scena Kameralna, ul. Odeska 1

Po raz pierwszy w historii The Metropolitan Opera zaprezentuje oryginalną, pięcioaktową, francuską wersję monumentalnej opery Verdiego.

Pod batutą dyrektora muzycznego Met Yannicka Nézeta-Séguina z osadzoną w czasach hiszpańskiej inkwizycji opowieścią o skazanej na zagładę miłości zmierzą się: tenor Matthew Polenzani w roli tytułowej, bas Eric Owens jako król Hiszpanii Filip II, sopranistka Sonya Yoncheva jako jego żona Elżbieta de Valois, mezzosopranistka Elīna Garanča jako księżniczka Eboli, baryton Étienne Dupuis jako Rodrigo. W roli Wielkiego Inkwizytora wystąpi zaś bas-baryton John Relyea. Reżyseruje Sir David McVicar, który współpracuje z Met już po raz jedenasty, co plasuje go w czołówce najbardziej popularnych i płodnych twórczo reżyserów w najnowszej historii nowojorskiej opery.

Musical Jesus Christ Superstar A.L. Webbera  27 marca, godz. 18

  • Duża Scena, ul. Odeska 1

Ostatni marcowy spektakl. W przyszłym miesiącu odbędą się jeszcze cztery spotkania: 2,3,9 i 10 kwietnia.


źródło: OiFP

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama