Reklama

Pierwsze onkodzienninki trafiły do pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii

To nie jest zwykły terminarz, ale planer, który ma pomóc w organizacji codzienności pacjenta onkologicznego. Autorką publikacji jest wieloletnia wolontariuszka wspierająca dzieci i dorosłych z chorobą nowotworową Zuzanna Kozerska, a wydanie onkodzienników sfinansował Samorząd Województwa Podlaskiego. W środę, 29 maja o szczegółach tego pilotażowego projektu opowiedzieli m.in. marszałek Łukasz Prokorym, wicemarszałek Wiesława Burnos, pracownicy BCO i inicjatorzy akcji.


W tworzeniu onkodziennika Zuzannę wspierał Tomasz Bakunowicz, który korzystał podczas swego leczenia z takiego planera. Podkreślał, że jest tam wiele rzeczy, o których w czasie leczenia nie myśli się, a to m.in. porady psychologiczne dla rodziny, bo choroba nowotworowa dotyka całe otoczenie pacjenta. Ale dla niego onkodziennik miał też aspekt motywujący i to od początku leczenia.

– Trzeba wstawić zdjęcie sprzed leczenia, a obok jest miejsce na zdjęcie po wyleczeniu. Od razu jest cel, siła i motywacja – mówił.

Rolę onkodziennika jako narzędzia pomocnego w organizacji życia pacjentów onkologicznych doceniła też koordynator organizacyjny Breast Cancer Unit (centrum działające przy BCO – przyp. red.) Elżbieta Potentas.

– Doskonale wiem jak wiele informacji spływa na pacjenta w momencie, kiedy usłyszy diagnozę. Staramy się w tym im pomóc wieloma działaniami, m.in. poprzez koordynatorów, ale zachęcamy też do korzystania z wszelkich form, które mogą pomóc w usystematyzowaniu sobie terminów wizyt, badań, doczytania informacji. To ułatwia przejście przez ten trudny okres – mówiła.

Na razie wydano sto egzemplarzy, ale to dopiero pilotaż. Dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska jest bardzo otwarta na tego typu narzędzia.

– My dziś nie wchodzimy tu w przestrzeń medyczną, ale widzimy jak przestrzeń organizacyjna jest ważna dla pacjenta, dlatego też zakup onkodzienników będzie kolejną pozycją, którą chcemy realizować w Białostockim Centrum Onkologii – mówiła dyrektor Borkowska. – Też patrzymy oczami tych osób, które potrzebują wsparcia, usystematyzowania trudnej drogi leczenia. Ale wszystko jest do ogarnięcia – dodała.

Onkodzienniki można nabyć również poprzez stronę www.onkodziennik.pl.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk 

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama