Reklama

Pierwsze czytanie projektu budżetu

W poniedziałek (29 listopada) na sesji Rady Miasta Białystok odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2022 rok. Radni zgłosili poprawki do tego dokumentu. Drugie czytanie zaplanowano na 20 grudnia.

W trakcie dyskusji nad budżetem radni zgłosili ponad 30 poprawek. Dotyczą między innymi stypendiów dla studentów, wybiegów dla psów, parkingów, tężni solankowej, inwestycji w placówkach oświatowych czy zwiększenia wydatków na wsparcie sportu. Drugie czytanie, wraz z głosowaniem nad poprawkami i projektem budżetu miasta na 2022 rok, odbędzie się na sesji 20 grudnia.

Dochody miasta w 2022 r. mają wynieść ponad 2,101 mld zł, a wydatki ponad 2,226 mld zł.

– Budżet na 2022 rok to „budżet trudnej kontynuacji” – kontynuacji tegorocznego budżetu, o którym mówiłem, że to „budżet przetrwania”. Czekają nas niższe dochody i niższe wydatki. Te wskaźniki, jak też przeniesienie 500+ do ZUS i uszczuplenie naszego udziału w PIT, nie napawają optymizmem, to one osłabiają budżet miasta – powiedział podczas sesji prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mimo to potrzeby mieszkańców przecież nie maleją. Przygotowując budżet na 2022 rok staraliśmy się zadbać o jego stabilność. Jesteśmy przekonani, że nam się to udało.

Po raz kolejny planowane dochody Białegostoku będą niższe niż rok wcześniej – tym razem o 47,3 mln zł. To dalsze konsekwencje wprowadzanych przez rząd PiS zmian oraz epidemii koronawirusa, odczuwane przez Białystok. Zbliżający się rok będzie trudny, jednak Miasto stawia na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji drogowych oraz z zakresu kultury i oświaty.

Więcej informacji na temat przebiegu sesji i podjętych przez radnych decyzji jest dostępnych na stronie Rady Miasta.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama