Reklama

Piękno dawnych powozów konnych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 40. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu XL Ko…

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, mieszczącym się na terenie dawnego majątku hr. Starzeńskich, zachował się zespół pałacowy z drugiej poł. XIX wieku, w skład którego wchodzi neoklasycystyczna, okazała siedziba właścicieli dóbr oraz oficyna, stajnie i powozownia.

Zabytkowy pojazd w wozowni 

Zaglądając do ciechanowieckiej powozowni, w której są prezentowane dawne środki transportu, możemy poczuć się jak za dawnych lat u hr. Starzeńskiego. Od listopada br. wystawę stałą wzbogacono o bardzo ciekawe zabytkowe pojazdy zaprzęgowe z przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszej połowy XX wieku tj.: dwie bryczki, dwa wolanty oraz pojazd dwukołowy ze składaną budą. Obiekty te w 2021 r. przeszły gruntowną konserwację. Można powiedzieć, że powozy zyskały „drugie życie”. Nie dość, że przywrócono im pierwotny wygląd, to zostały również usprawnione technicznie.

Warto nadmienić, że powozownia nie byłaby tak bogato wyposażona, gdyby nie realizacja zadania polegającego na konserwacji pięciu powozów pn. „Konserwacja zabytkowych pojazdów zaprzęgowych ze zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – II etap”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (112 tys. zł tj. 50,34 proc.) oraz dotacji z budżetu Województwa Podlaskiego (49,66 proc.). Całkowity koszt konserwacji pojazdów wyniósł ponad 222 tys. zł.

Warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i przekonać się, jak doskonale prezentują się powozy. Na odwiedzających czekają też kalendarze, biuwary i notesy ozdobione fotografiami zakonserwowanych pojazdów zaprzęgowych. 

Logo_MKDNiS_kolorowe_ (1).jpg

źródło: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
oprac.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama