Reklama

Patron szkoły na muralu

W piątek (10 września) w Szkole Podstawowej nr 37 im. Kazimierza Górskiego został odsłonięty mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin patrona tej placówki. W uroczystości wzięli udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Rafał Rudnicki.   

100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego, od 2008 roku patrona Szkoły Podstawowej nr 37 przy ulicy Jaworowej 8 w Białymstoku, z inicjatywy szkolnej społeczności zostało uczczone w wyjątkowy sposób. Białostocki artysta o pseudonimie M. Ceirowski na murach placówki namalował mural, który dziś (10 września) został uroczyście odsłonięty.

Podczas tego wydarzenia dyrektor szkoły Tadeusz Gaszyński otrzymał list gratulacyjny od prezydenta miasta. Odbyła się też prezentacja przygotowanej przez uczniów biografii patrona i intencji towarzyszących powstaniu pamiątkowego muralu.

Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 02.03.1921, zm. 23.05.2006) to wielka postać polskiego futbolu. Piłkarz i trener między innymi reprezentacji Polski, z którą osiągnął historyczny sukces. Trenował również piłkarzy w greckich klubach piłkarskich. Po powrocie do kraju zasiadał we władzach Polskiego Związku Piłki Nożnej, był jego wiceprezesem, prezesem a następnie prezesem honorowym. Wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą za zasługi w działalności na rzecz kultury fizycznej.

Szkoła Podstawowa nr 37 została wybudowana w rekordowym czasie – w ciągu roku. Dzieci rozpoczęły w niej naukę w 1983 r. W 2008 r. obchody 25-lecia placówki zostały połączone z nadaniem jej imienia Kazimierza Górskiego i poświęceniem sztandaru. W 2018 r. szkoła obchodziła swój 35. jubileusz.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama