Reklama

Patriotyczne uroczystości w Łomży

To był główny motyw drugiej części uroczystości na zabytkowym cmentarzu katedralnym. Ponad 20 pocztów sztandarowych, kompania honorowa 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, delegacje samorządów, instytucji i organizacji, młodzież, zgromadzili się wokół mogiły, w której spoczywa kapitan NSZ Antoni Kozłowski „Biały” i jego podkomendni. Jest to także symboliczna mogiła ojca i dwóch braci Antoniego Kozłowskiego, którzy stracili życie w hitlerowskich obozach i w walce z niemieckim okupantem.

Antoni Kozłowski zasłynął w okresie okupacji z brawurowych akcji przeciwko Niemcom. W Czerwonym Borze z hitlerowcami walczyli żołnierze zgrupowania AK. Kapitan należący do NSZ miał ze swymi ludźmi szansę ominąć miejsce bitwy i wyjść bez szwanku. Zdecydował się jednak przyjść z pomocą akowcom i zapłacił za to życiem.

– Wspaniała postać, wspaniała rodzina, w której wszyscy walczyli o polskie wartości i ponieśli najwyższą ofiarę – mówił wicemarszałek Marek Olbryś, przekazując organizatorom specjalny list podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i siebie.

O rodzinie Kozłowskich i działaniach NSZ na Ziemi Łomżyńskiej mówili także prezes zarządu głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek i wiceprezes Dariusz Syrnicki. Przy grobie wiązanki kwiatów i znicze złożyli m.in. senator Marek Adam Komorowski, wicemarszałek Marek Olbryś, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska oraz liczne delegacje. Wojskową oprawę z Apelem Pamięci i salwą honorową zapewnili żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama