Reklama

Pamiętamy o zbrodni katyńskiej

W sobotę (13 kwietnia) pod Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Białegostoku i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska zapraszają mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu.

Co roku 13 kwietnia, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w naszym mieście organizowane są uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia. Również w tym roku w najbliższą sobotę w Parku Zwierzynieckim o godz. 12.00 odbędą się uroczyste obchody. Natomiast o godz. 11.00 będzie można złożyć kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego. Organizatorzy proszą o udział pocztów sztandarowych w obu wydarzeniach. Natomiast następnego dnia (14 kwietnia) o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Wojciecha zostanie odprawiona msza w intencji ofiar zbrodni sowieckich.

– Zapraszam białostoczan do udziału w sobotnich obchodach. Będzie to okazja do oddania hołdu tym Polakom, którzy stali się ofiarami stalinowskich represji i którzy zostali zamordowani przez sowietów – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

13 kwietnia 1943 roku hitlerowskie władze opublikowały informację o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów, pomordowanych przez Sowietów. Rocznicę tego wydarzenia Sejm RP ogłosił w 2007 roku Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Katyń przez dziesięciolecia PRL-u był najboleśniejszą „białą plamą” polskiej historii. Rozstrzeliwanie polskich oficerów, będące realizacją tajnej decyzji stalinowskiego politbiura, rozpoczęło się na początku kwietnia 1940 roku. Trwało do połowy maja. Więźniowie obozu jenieckiego w Kozielsku (4,4 tys. osób) wywożeni byli do Katynia. Ze Starobielska (3,8 tys. osób) – do Charkowa, gdzie zabijani byli w piwnicach więzienia NKWD, z Ostaszkowa (6,3 tys. osób) – do Tweru (wówczas noszącego nazwę Kalinin). Tam również mordowano ich w piwnicy, zwłoki zaś grzebane były w miejscowości Miednoje. Ponadto w ramach realizacji decyzji Stalina wymordowani zostali więźniowie z tzw. listy ukraińskiej i białoruskiej – przeszło 7 tys. osób. Miejsca ich pochówku to m.in. Kuropaty na Białorusi i Bykownia na Ukrainie.

Oficjalnie Związek Radziecki ujawnił prawdę o Katyniu dopiero w 1990 roku.      

(oprac. Agnieszka Błachowska)

Źródło: Urząd Miejski Białystok