Reklama

Otwarto pierwszą w Podlaskiem Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Suwałkach

To miejsce ma uczyć przez odkrywanie, prowadzić dzieci i młodzież do nieznanych im wcześniej efektów.

– Cieszę się, że w naszym regionie powstaje taka strefa poświęcona dzieciom, młodzieży i rodzicom, która uzupełni naukę, czyli teorię poprzez własne odkrycia – mówiła Wiesława Burnos.

„SOWA” składa się z dwóch części – wystawy (eksponaty ukazujące zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki i Masterni – przestrzeni, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie i inżynieryjne.

– To daje niesamowitą satysfakcję i dzieciom, i dorosłym, którzy dobrze się bawią, bo pokazuje to tajemnice świata. Myślę, że każdy będzie się tu świetnie bawił i każdy znajdzie coś ciekawego, czego się nie spodziewał. Nikt nie pokazuje tu wzorów fizycznych, nie uczy na pamięć. To wszystko jest doświadczenie – zaznaczyła Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

sowa suwałki 0 24.jpg

Odwiedzający strefę mogą korzystać z kilkunastu eksponatów wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Dotyczą one różnych dziedzin nauki – poprzez świat przyrody, ruch, światło czy ludzki organizm.

– Budowaliśmy różne rzeczy z elementów w pudełka – pianek, sznurków i patyczków i sprawdzaliśmy, czy to będzie latać w tubie. Jest tu bardzo fajnie. Najbardziej podobało mi się, jak budowaliśmy most ze słomek i patyków – mówiła Amelia, która miała okazję, jako jedna z pierwszych przetestować „SOWA”.

Druga strefa – majsternia to przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne m.in. rysowanie w lustrzanym odbiciu, lub skonstruowanie obiektu, który ma unosić się w powietrzu. Na miejscu są wszystkie potrzebne do wykonania zadań akcesoria.

– Dzisiaj na proces edukacji musimy patrzeć inaczej, poprzez rozwijanie zainteresowań, poprzez robotykę, automatykę, eksperymentowanie, pobudzanie wyobraźni młodego pokolenia. Po to, żeby to młode pokolenie chłonęło wiedzę i mam nadzieję, że to będzie takie miejsce – podkreślił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W poniedziałkowym (9 maja) wydarzeniu wzięli udział: Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz podlascy parlamentarzyści.

Inicjatywa „SOWA” zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Cezary Rutkowski

Reklama