Reklama

Otwarcie wystawy „Podlaskie Babki. Design inspirowany podlaskimi strojami ludowymi”

Jak twórczo wykorzystać tradycję ludową we współczesnym wzornictwie? Dobrym przykładem są prace Katarzyny Pilic absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystki Marszałka Województwa Podlaskiego w 2022 roku. Stworzyła kolekcję szkła użytkowego, inspirowaną podlaskimi strojami ludowymi, którą od najbliższego piątku (20.01) można będzie oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.


Na całość kolekcji składają się szkła dmuchane do drewnianej formy – karafki i szklanki zdobione sitodrukiem oraz formowane ręcznie miseczki i szklanki barwione na gorąco. W każdej zaprojektowanej formie widoczne są inspiracje konkretną odmianą damskiego stroju ludowego: podlaskiego nadbużańskiego, włodawskiego i radzyńskiego.

Podstawą projektów są motywy zdobnicze zredukowane do delikatnych symboli, ujęte w nowoczesne formy, a jednak wciąż oddające charakter ludowych strojów.

Wystawa odbędzie się w najbliższy piątek, 20 stycznia o godzinie 15.00 we dworze z Bobry Wielkiej na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

źródło i fot.: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama