Reklama

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Suwałkach

Jak zaznaczyła dyrektor Bożena Łapińska, zgodnie z obowiązującym modelem ochrony zdrowia psychicznego obecnie tworzy się trzy rodzaje ośrodków oferujących pomoc pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych. Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma tzw. drugi stopień referencyjności. W jego strukturach znajduje się poradnia i oddział dzienny. Młodzi pacjenci znajdą tu wsparcie psychiatry, psychologa oraz pomoc terapeutyczną.  

– To jest kolejny krok, aby otrzymali oni należytą opiekę w tym zakresie. Szpital prowadzi już kilka ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej w regionie. Teraz, dla tych którzy potrzebują bardziej specjalistycznej pomocy będzie otwarte to centrum – mówiła Wiesława Burnos. – Niestety, ale coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje pomocy specjalistów, ze względu na zaburzenia psychiczne, a pandemia jeszcze bardziej pogłębiła te problemy. Służba zdrowia cały czas boryka się z zapewnieniem im należytej opieki. Tym bardziej cieszy mnie, że takie miejsce powstało.

Suwalski szpital w ramach podstawowej opieki zdrowia psychicznego prowadzi już pięć ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I stopień referencyjności). Znajdują się one w: Bacejłach, Sejnach, Augustowie, Sokółce i w Suwałkach. A już od 1 lipca rozpoczyna działalność ośrodek w Mońkach. 

W obowiązującym modelu opieki psychiatrycznej, poza ośrodkami środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom) oraz centrami zdrowia psychicznego (II poziom), powstają ośrodki wysokospecjalistyczne całodobowej opieki (III poziom), czyli szpitale. Takim właśnie będzie powstające w stolicy regionu Centrum psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Powstaje ono w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Przedsięwzięcie jest wspierane przez samorząd województwa podlaskiego, który na jego budowę przekazał 17 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2021.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Bochenko

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama