Oszustwo podczas inwestycji w kryptowalutę

Reklama

Oszustwo podczas inwestycji w kryptowalutę

86 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego chcąc zainwestować w kryptowalutę bitcoin. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Poprzez zainstalowanie oprogramowania AnyDesk, mężczyzna umożliwił zdalny dostęp do swojego komputera. Apelujemy – chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.

Do mieszkańca powiatu wysokomazowieckiego zadzwonił mężczyzna ze wschodnim akcentem i podając się za konsultanta platformy inwestycyjnej  zaproponował mu pomoc w zainwestowaniu w bitcoiny. 30-latek usłyszał od dzwoniącego, gdzie na platformie ma konkretnie zalogować się i w jaki sposób. „Konsultant” dodał, że po przelaniu ustalonej kwoty będzie już dokonywał inwestycji w imieniu 30-latka. Jednocześnie mieszkańcowi powiatu polecił zainstalować aplikację AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu. Mężczyzna zalogował się więc na swoje konto internetowe, aby przelać pieniądze na zakup bitcoinów. W tym samym czasie login i hasło do konta 30-latka zostało przechwycone przez wcześniej zainstalowane oprogramowanie. Kontynuując rozmowę z 30-latkiem „konsultant” podkreślił, że zysk i kolejne inwestycje wiążą się jednak z dodatkowymi przelewami pieniężnymi. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów, kiedy ponownie zalogował się na swoje konto bankowe. Mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego stracił 86 tysięcy złotych.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!

Źródło: Policja Podlaska

Reklama