Reklama

Oszukana metodą „na wypadek” straciła 80 tysięcy złotych

Oszukana metodą „na wypadek” straciła 80 tysięcy złotych

Data publikacji 07.07.2022

86-letnia zambrowianka została oszukana metodą „na wypadek”. Kobieta odebrała telefon od rzekomej wnuczki i usłyszała, że jej córka spowodowała wypadek. Uwierzyła w opowiedzianą historię i straciła 80 tysiące złotych.

Wczoraj oszuści zadzwonili do mieszkanki Zambrowa. Niestety, 83-latka uwierzyła w historię rzekomej wnuczki i padła ich ofiarą. Do zambrowianki zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podawała się za jej wnuczkę. Powiedziała, że „ciocia miała wypadek i zabiła człowieka”. Poinformowała ona 86-latkę, że potrzebne są pieniądze na to by córka seniorki uniknęła kary i została zwolniona. Kobieta przygotowała 50 tysięcy złotych. Jak wynikało z instrukcji przekazanej przez oszustkę, po pieniądze miał przyjechać adwokat. Seniorka przekazała pieniądz mężczyźnie, który przyszedł do jej domu. Po chwili do kobiety ponownie zadzwoniła oszustka twierdząc, że potrzebne są dodatkowe pieniędzy. 86-latka nie przypuszczała, że właśnie stała się ofiarą oszustów i przekazała jeszcze 30 tysięcy złotych. Dopiero po godzinie, gdy seniorkę odwiedziły córki okazał się, że kobieta została oszukana i żadnego wypadku nie było.

Pamiętajmy, żeby nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie proszę potwierdzić taką informację osobiście kontaktując się z członkami rodziny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie przed tym jak działają oszuści.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  •  Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  •  Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  •  Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  •  Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  •  Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  •  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112

Źródło: Podlaska Policja

Reklama