Reklama

Ostatnia droga abp. Stanisława Szymeckiego

– Dziękujemy za jego piękne życie wypełnione służbą Bogu i bliźnim – tymi słowami metropolita białostocki abp Józef Guzdek pożegnał arcybiskupa seniora Archidiecezji Białostockiej Stanisława Szymeckiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę, 30 września, w Archikatedrze Białostockiej.


Ostatnie pożegnanie

Z kolei bp Henryk Ciereszko odczytał list, który w imieniu papieża Franciszka wystosował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Dziękował on w nim śp. Stanisławowi Szymeckiemu za wiele lat posługi kapłańskiej.

– Ojciec święty zawierza duszę zmarłego pasterza bożemu miłosierdziu. Z serca udziela księdzu arcybiskupowi, uczestnikom pogrzebu i całej wspólnocie Archidiecezji Białostockiej swego apostolskiego błogosławieństwa – mogli usłyszeć licznie zgromadzeni w katedrze wierni.

Uroczystości pogrzebowe abp. Stanisława Szymeckiego rozpoczęły się już w piątek, 29 września. Odbyła się wówczas msza św. pod przewodnictwem abp. seniora Edwarda Ozorowskiego, modlitewne czuwanie i nieszpory żałobne. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się jutrznią żałobną. Następnie, przed mszą św. pogrzebową, abp. Szymeckiego pożegnali przedstawiciele duchowieństwa, wspólnot archidiecezji oraz instytucji.

Ciało śp. abp. Stanisława Szymeckiego zostało złożone w krypcie bazyliki archikatedralnej.

Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda) i jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu, późniejszego papieża Jana XXIII. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda, metropolity Paryża. W 1948 r. powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem, a następnie kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-1978 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń biskupich udzielił mu w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie 12 kwietnia 1981 r. papież Jan Paweł II i ustanowił go ordynariuszem diecezji kieleckiej. Dnia 15 maja 1993 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Posługę tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę w roku 2000.

Abp Stanisław Szymecki zmarł 26 września 2023 r. w 100. roku życia, w 77. roku posługi kapłańskiej i w 43. roku posługi biskupiej.

źródło: archibial.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama