Reklama

OSP w Bronowie ma 90 lat

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) działa w Bronowie, w gminie Wizna, od 1933 r. W jubileuszu w niedzielę, 7 maja, wzięli udział m.in. wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny sejmiku Piotr Modzelewski.


– Jesteśmy tu dziś po to, by strażakom z Bronowa serdecznie podziękować i pogratulować wszystkiego, co robią dla swoich bliźnich. A najbardziej z tych kilku pokoleń druhów, pełniących służbę, powinni być dumni przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, których chronią oraz samorząd, który wspomagają w wielu przedsięwzięciach. Wiem, że strażacy z Bronowa są dobrze wyposażeni, wyszkoleni, należą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG), ale cały czas samorząd województwa jest gotów wspierać ich, by modernizowali sprzęt i mogli działać sprawniej i bezpieczniej – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Świętowanie druhowie i ich goście rozpoczęli od udziału w mszy świętej. Potem przed remizą (powstała w latach 80. ubiegłego wieku) odbyła się uroczysta zbiórka.

– Zawsze wasza służba zasługuje na bardzo wysoką ocenę, choć pojawia się coraz więcej obowiązków związanych głównie z tzw. miejscowymi zagrożeniami, zabezpieczaniem łąk i torfowisk nad Narwią.  Jesteśmy niezmiernie wdzięczni rządowi i samorządowi województwa, bo ostatnie lata to okres wielkich zmian na lepsze dla OSP – podkreślał wójt Wizny Mariusz Soliwoda.

Druhowie z Bronowa przypomnieli dzieje swojej jednostki i zaprezentowali jej aktualną wizytówkę. 

– Zmieniają się standardy naszej służby. Na poprzedni jubileusz, 5 lat temu, otrzymaliśmy nowy samochód. Odnawiamy wyposażenie, umundurowanie,  stopniowa jest wymiana pokoleń – poinformował Marcin Zysk, naczelnik OSP w Bronowie. Przypomniał, że w OSP służy 25 druhów, w tym 15 gotowych w każdej chwili do akcji.

– Trzeba mieć to w genach. Jak coś się stanie, to się wszystko rzuca i mknie na pomoc – dodał Jan Malinowski, strażak od 28 lat.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama