Orlen Wyścig Narodów za nami

Pod koniec zeszłego tygodnia (9-10 września) w Białymstoku odbył się jeden z etapów międzynarodowych kolarskich rozgrywek najwyższej klasy – Orlen Wyścig Narodów. W zawodach wystartowało 13 reprezentacji narodowych: z Danii, Estonii, Włoch, Niemiec, Austrii, Litwy, Belgii, Ukrainy, Słowacji, Polski.

Po zawodach w Belgii, Czechach, Francji młodzi kolarze z reprezentacji narodowych ścigali się w Białymstoku i regionie podlaskim. W naszym województwie Orlen Wyścig Narodów odbył się już po raz drugi. Ekipy przyjechały do Polski, aby walczyć o zwycięstwo w wyścigu z serii UCI Nations Cup U23.

Pierwszego dnia zmagań (9 września) kolarze pokonali prawie 157 km z Supraśla do Białegostoku. Finisz, podobnie jak w roku ubiegłym, można było obejrzeć na Alei J. Piłsudskiego w Białymstoku. Drugi etap (10 września) to odcinek 135 km, który rozpoczął się w Białymstoku, a zakończył w Augustowie.

Liderem pierwszego etapu wyścigu został Morten Aalling Nørtoft z Danii. Podium uzupełnili Leslie Luehrs z Niemiec i Gleb Karpenko z Estonii. Najlepszym Polakiem okazał się Kacper Gieryk, który ukończył zawody na szóstej pozycji. Triumfatorem drugiego etapu został Ole Theiler z Niemiec. Chwilę po nim linię mety w Augustowie przecięli koledzy z reprezentacji Niemiec: Leslie Lührs i Tim Torn Teutenberg.

W klasyfikacji generalnej triumfował Morten Aalling Nørtoft z Danii. Drugie miejsce zajął Leslie Lührs z Niemiec, a trzecie Gleb Karpenko z Estonii. Dokładnie taki sam skład podium był po pierwszym, piątkowym etapie wyścigu. Szóste miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kacper Gieryk, a na ósmej pozycji rywalizację zakończył Michał Pomorski. W klasyfikacji drużynowej po drugim etapie zwyciężyli Niemcy. Na drugie miejsce weszli Słowacy, podium zamknęła drużyna z Polski.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska