Reklama

Organizował nielegalne przekraczanie granicy

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 33-letniego obywatela Egiptu. Mężczyzna przebywający legalnie od 7 lat w Polsce zaangażowany był w organizowanie nielegalnego  przekraczania granicy naszego państwa. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymany cudzoziemiec czerpał korzyści finansowe z koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów spod granicy polsko – białoruskiej do krajów Europy Zachodniej. Stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę, dzięki czemu obywatel Egiptu z nielegalnego procederu uzyskiwał znaczne zyski.

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono środki łączności w postaci 10 telefonów komórkowych, dużej liczby kart pamięci, 2 laptopów, komputera stacjonarnego, tabletu, urządzenia do modulacji głosu, a także niebezpieczne narzędzia między innymi: maczetę, pałkę teleskopową, noże, nunczako.

Prokurator Rejonowy w Hajnówce po przedstawieniu zarzutów mężczyźnie za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim zastosował wobec obywatela Egiptu 2- miesięczny areszt. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejna osoba zatrzymana za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy przez funkcjonariuszy operacyjno – śledczych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań w prowadzonej sprawie.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej systematycznie realizują czynności skutkujące zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy naszego państwa. Działania prowadzone są na terenie całego kraju. Od początku roku zatrzymano już w sumie 164 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy, polsko – białoruskiej (156) i polsko – litewskiej (8). Obecnie prowadzonych jest kilkaset postępowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji. Osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Zdjęcia i film Zespół Prasowy KGSG

Zatrzymanie Egipcjanina
Zatrzymanie Egipcjanina
Niebezpieczne narzędzia znalezione przy zatrzymanym
Niebezpieczne narzędzia znalezione przy zatrzymanym
Niebezpieczne narzędzia znalezione przy zatrzymanym
Niebezpieczne narzędzia znalezione przy zatrzymany
Podlaska Straż Graniczna

Reklama

Reklama