Reklama

Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej

W Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się w piątek (10.03) uroczyste zakończenie Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. W wydarzeniu wzięła udział członek zarządu województwa podlaskiego – Wiesława Burnos. Pogratulowała i wręczyła ona nagrody laureatom. Z ramienia samorządu województwa w uroczystości uczestniczył także radny wojewódzki, Sławomir Nazaruk.


– Uważam, że to jest bardzo ważne dla młodych ludzi, aby poznając swoją wiarę, zbliżali się do Boga. Jeżeli oni przez swoje życie idą z Bogiem, nawet przysłowiowy milimetr rocznie, to jednak idą cały czas w dobrym kierunku. I temu służy ta Olimpiada: żeby poznać Boga, żeby żyć według Bożych praw. Wiara i Pan Bóg podnoszą ludzi z niejednego upadku – powiedziała Wiesława Burnos.

Tematem tegorocznej Olimpiady zorganizowanej przez Katedrę Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, był „Współczesny Monastycyzm Prawosławny w Polsce”. Uczestniczyło w niej blisko 100 uczniów ze szkół średnich z całego kraju, głównie z województwa podlaskiego, które stanowi największe skupisko społeczności prawosławnej w Polsce, ale także uczniowie z Warszawy, Lubina, Rzeszowa i Lublina.

Do decydującego – 3. etapu zakwalifikowało się 37 osób. Najlepszym spośród nich okazał się Tomasz Wasiluk, uczeń VI LO w Białymstoku i jednocześnie młody mieszkaniec Supraśla, który bardzo mocno jest duchowo związany z tamtejszym Monasterem. Do startu w Olimpiadzie przygotował go Daniel Kardasz.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Nastawiłem się na to, żeby jak najlepiej poradzić na tegorocznej Olimpiadzie i myślę, że udało mi się zrealizować swój cel – skromnie powiedział o sobie zwycięzca, który jak podało jury konkursu uzyskał aż 95 % poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama