Reklama

„Odrodzenie Ikony” – pokaz filmu dokumentalnego w Książnicy Podlaskiej

Jak powstają ikony, w jaki sposób ikonopisarstwo przyczynia się do rozwoju kultury w naszym regionie oraz czy może wpłynąć na duchowość człowieka? Odpowiedzi na te pytania możemy odnaleźć w filmie dokumentalnym „Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” w reżyserii Piotra Łozowika. Seans odbędzie się w czwartek, 23 lutego o godz. 18 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.


Film „Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” to zręcznie zebrana i skondensowana wiedza, którą powinien przyswoić każdy świadomy mieszkaniec Podlasia. Pod pretekstem przedstawienia historii bielskiej szkoły ikonograficznej autor przedstawia bardzo istotny fragment historii całego regionu. Przywołuje częściowo zapomniane, ważne postacie, ale przedstawia również współczesnych podlaskich ikonopisów.

Treść filmu sięga dalej niż może sugerować tytuł, rodzi egzystencjalne pytania, zbliża do istoty sztuki sakralnej, do sztuki w ogóle. W przystępny sposób przybliża zagadnienie kanonu ikony, jej „popularności”, nawiązuje do wiary i religijności człowieka, do jego współczesnej kondycji.

Seans odbędzie się na szóstym piętrze w budynku Książnicy przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama