Reklama

Odkrywamy Podlaskie Gminy – Trzcianne

W ramach cyklu #OdkrywamyPodlaskieGminy poznajemy bliżej mieszkańców naszego regionu. Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego przedstawiamy jedną z nich. Dzisiaj zapraszamy do gminy Trzcianne.


To gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części powiatu monieckiego. Zamieszkuje ją ponad 4,3 tys. osób. Siedzibą gminy jest miejscowość Trzcianne.

Pierwsze wzmianki o Trzciannem sięgają XIII wieku. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od trzcin rosnących wokół przepływającej wówczas przez wieś rzeczki.

Gmina jest położona w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego i często nazywana jest „Perłą Biebrzy”. Jest południową częścią największych w Europie bagien. Na obszarze gminy można zobaczyć żyjące na swobodzie: wilki, łosie, jelenie i bobry, a ponadto wydry, borsuki, kuny i inne ssaki z rzędu łasicowatych. Wśród wielu drapieżnych ptaków występuje tu największy z nich – orzeł bielik.

Ptakiem występującym na terenie gmin jest również wodniczka. To niewielki ptak wędrowny (zimujący w zachodniej Afryce) z rodziny trzciniaków zagrożony wyginięciem. Ciekawostką jest, że prawie cała światowa jego populacja występuje właśnie w gminie Trzcianne.

Przez teren gminy przepływają aż cztery rzeki: od strony południowej Narew, od zachodu Biebrza, od północy Kosódka i od strony wschodniej Nereśl.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama