Reklama

Odebrano i uruchomiono czwarty odcinek bariery elektronicznej na granicy

Granicę polsko-białoruską monitoruje tam ponad tysiąc kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Sygnały z systemu spływają do Centrum Nadzoru w Białymstoku, które o sytuacji na granicy na bieżąco informuje patrole SG.

Do końca roku będą gotowe jeszcze dwa odcinki bariery. Jeden o długości 17,2 km, a drugi – 18,1 km. System będzie działał na ok. 108 km. Do uruchomienia pozostanie pięć odcinków bariery o łącznej długości blisko 100 km. Są tam już ustawione kontenery teletechniczne i słupy pod kamery, zainstalowano również kamery dzienno-nocne. Na stalowej zaporze zostały ponadto założone kable sensoryczne, a na niektórych odcinkach trwa ich instalacja w gruncie. W krótce zostanie również ukończona instalacja kamer termowizyjnych.

Reklama

Docelowo bariera elektroniczna ma zabezpieczyć odcinek granicy z Białorusią liczący około 206 kilometrów. Na cały system będzie się składać ok. 3 tysięcy kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych.

To właśnie system elektroniczny jest dla funkcjonariuszy formacji najważniejszym elementem bariery i nieocenionym wsparciem przed próbami nielegalnego przekraczania granicy.

Podlaska Straż Graniczna

Reklama