Reklama

Oddział Podlaskiego Funduszu Rozwoju powstał w Zambrowie

Artur Duda, prezes PFR, przypomniał, że instytucja działalność rozpoczęła w lipcu 2020 r. dzięki decyzjom zarządu województwa podlaskiego. W unowocześnionej formule rozwija działalność istniejącego wcześniej przez kilkanaście lat Łomżyńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.        

– Dla rozwoju przedsiębiorczości jest niezwykle ważna bliskość i dostępność kredytów, także w mniejszych ośrodkach. Małe i średnie firmy często także potrzebują fachowego doradztwa. Cieszę się, że w subregionie łomżyńskim ta instytucja się sprawdza i pomaga biznesowi. Gratuluję i dziękuję. Myślę, że trzeba rekomendować przedsiębiorcom współpracę z zambrowskim oddziałem, który działać będzie pod kierunkiem Andrzeja Mioduszewskiego  – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Na jeszcze inny aspekt działalności PFR zwrócił uwagę przewodniczący Bogusław Dębski.  

– To ważne dla gospodarki uzupełnianie systemu bankowego. Atrakcyjne jest dlatego, że łatwiejsze tu są wymogi wobec przedsiębiorców. Żałuję, że szpital w Zambrowie nie będzie mógł skorzystać jako podmiot samorządowy, czyli zaliczany do większych – z uśmiechem stwierdził Bogusław Dębski.

Prezes Artur Duda wskazał na główne zadanie PFR.

– Naszym celem jest przede wszystkim wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej podmiotów z województwa podlaskiego poprzez ułatwianie im  dostępu do finansowania. Staramy się zapełnić lukę, jaka występuje w sektorze bankowym. Dzięki atrakcyjnemu oprocentowani i prostszym procedurom, nasza oferta okazuje się atrakcyjna. Od lipca 2020 roku udzieliliśmy już ponad 30 milionów złotych kredytów, a podobne instytucje działają w kilkunastu województwach  – poinformował Artur Duda.         

W jego opinii, utworzenie oddziału w Zambrowie miało głębokie uzasadnienie, ponieważ jest to ośrodek plasujący się zaraz za trzema największymi (Białystok, Łomża, Suwałki) pod względem wskaźników aktywności gospodarczej.

W spotkaniu wzięła udział grupa samorządowców, m.in.: burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski oraz wójtowie: Jarosław Kos z gminy Zambrów, Sylwester Jaworowski z Kołak Kościelnych i Jarosław Cukierman z Szumowa.

– Gospodarka to system naczyń połączonych. Gdy prosperują małe i średnie przedsiębiorstwa, prosperują tez samorządy – dodał prezes Artur Duda.

Andrzej Mioduszewski zaprosił do kontaktów z zambrowskim oddziałem przedsiębiorców poszukujących możliwości sfinansowania inwestycji, zakupów nieruchomości, wsparcia eksportu czy innych potrzeb. Oddział mieści się w Zambrowie przy ul. Białostockiej 17.    

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys 

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama