Reklama

Od ponad trzech dekad pilnują granic. Jubileusz straży granicznej

Awanse, odznaczenia i podziękowania za służbę – tak Podlaski Oddział Straży Granicznej obchodził we wtorek, 21 maja, 33. rocznicę powstania formacji. W zorganizowanym z tej okazji uroczystym apelu wzięli udział m.in. włodarze regionu i miasta: marszałek województwa Łukasz Prokorym, wojewoda Jacek Brzozowski oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Gratulując jubileuszu i dziękując funkcjonariuszom SG za ich służbę, marszałek Łukasz Prokorym podkreślał, że Polska od wielu lat jest ważnym ogniwem międzynarodowej wspólnoty. Ale, mimo całej otwartości, nie może być w naszym kraju przyzwolenia na niestosowanie się do panujących w nim zasad.

– Nie sposób nie reagować, gdy symbole są nadużywane, a granice Europy stają się przedmiotem nielegalnej emigracji. Dlatego ważną sprawą jest ich ochrona. Cieszę się, że to zadanie w pomyślny sposób realizuje Podlaski Oddział Straży Granicznej – akcentował.

Bóg, Honor, Ojczyzna

Głównymi zadaniami pograniczników są: ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Mówił o tym komendant Podlaskiego Oddziału SG gen. Sławomir Klekotko.

– W szeregi straży granicznej wstępują ci, którzy hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna noszą nie tylko na sztandarach, ale przede wszystkim w sercach. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że z doświadczeń polskiej straży granicznej korzysta wiele innych państw, nie tylko z Unii Europejskiej. To dla nas powód do dumy i ogromne zobowiązanie, by osiągać kolejne cele – zaznaczył.

Do tradycji polskich pograniczników nawiązał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Wspomniał on o Korpusie Ochrony Pogranicza czy zachodniej, przedwojennej straży granicznej.

– W ostatnich latach stają przed strażą graniczną zadania wyjątkowo odpowiedzialne, wymagające ogromnego ducha i niemałego doświadczenia. Jestem przekonany, że w realizacji tych zadań zawsze będą mogli państwo liczyć na rząd Rzeczpospolitej Polskiej – mówił.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama