Reklama
Od niej zależy nasze zdrowie, czyli rozmowy o profilaktyce na UMB
O profilaktyce raka szyjki macicy i znaczeniu szczepień przeciw wirusowi HPV opowiedział prof. Paweł Knapp, specjalista ginekologii onkologicznej, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku.
– Profilaktyka jest niezmiernie istotna, bo często świadomość, że jak boli to trzeba iść do lekarza, pcha pacjenta do szpitala. Ale wtedy jest za późno. Rak nie boli, boli dopiero wtedy, kiedy jest postacią zaawansowaną – przekonywał.
Recepty na długie życie
Szef UCO poinformował, że co roku na raka szyjki macicy umiera około 2 tys. Polek – to pięć kobiet dziennie. I choć pocieszające jest to, że świadomość społeczna Polaków się obudziła, to wciąż jest to niewystarczające, „bo ciągle chodzimy do lekarzy na etapie, kiedy coś nam dolega”.
W dalszej części spotkania znaczenie kolonoskopii w profilaktyce nowotworu jelita grubego przybliżyła gastroenterolog i specjalista chorób wewnętrznych dr Marzena Konopko. Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, uświadamiała, jak wielka jest rola lekarzy POZ we wspieraniu profilaktyki. A o tym, jak zapobiegać nowotworom piersi, opowiedział dr Karol Rogowski z Białostockiego Centrum Onkologii.
Chętni mogli wykonać bezpłatną analizę składu ciała oraz ocenić, jak bardzo jesteśmy narażeni na dym tytoniowy i smog. Cennych rad udzielały Amazonki i Eurydyki. Do dyspozycji chętnych było również stoisko fundacji Zdrowe Miasto.
W spotkaniu wzięli udział także m.in. posłowie Barbara Okuła i Krzysztof Truskolaski, wicekurator oświaty Beata Laskowska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Białymstoku Agnieszka Zawistowska, reprezentanci środowiska medycznego, studenci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.
Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski
Źródło: Urząd Marszałkowski
Reklama