Reklama

Obrady sejmiku. Jeszcze więcej pieniędzy na renowacje podlaskich zabytków

Chodzi o 4,4 mln zł z budżetu województwa. Dotacje zostaną przeznaczone na prace budowlane i konserwatorskie przy 68 podlaskich zabytkach wpisanych do rejestru. Decyzję w tej sprawie sejmik województwa podjął w poniedziałek, 29 maja. To najwyższa jak dotąd kwota przekazana z budżetu województwa na ratowanie zabytków.


Większość beneficjentów to podlaskie parafie. Jedna z najwyższych dotacji w wysokości 100 tys. zł trafi m.in. do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na opracowanie projektu remontu wież, dachu i fragmentu elewacji kościoła. Za taką samą kwotę wyremontowana zostanie też centralna partia bocznego ołtarza Matki Boskiej w kościele pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczepankowie. Duży remont czeka też Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży. Będzie tam przeprowadzona renowacja stolarki okiennej w elewacji zachodniej i prezbiterium. Na ten cel została przyznana dotacja w wysokości 100 tys. zł.

Na liście dotowanych zabytków znalazły się także obiekty niesakralne. Wśród nich m.in. Pałac Branickich. Prowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prace, dofinansowane kwotą 48 tys. zł, obejmą bieżącą konserwację attyk prawego skrzydła obiektu. Przebudowę przejdzie też dwór w Niećkowie. Powiat grajewski otrzymał 100 tys. zł dotacji na prace przy tarasie i schodach budynku.

Lista wszystkich dotacji w załączeniu. 

Małgorzata Sawicka
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk 

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama