Reklama

Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku

Centralne obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2018 r. przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

– Od początku roku podejmujemy działania, aby godnie uczcić pamięć o historycznym wydarzeniu, jakim jest setna rocznica odzyskania niepodległości. Szczególnie zależy nam na tym, aby zaangażować w te obchody wszystkich białostoczan – i tych najmłodszych, i starszych – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W listopadzie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości są w Białymstoku wyjątkowo uroczyste. Mieszkańcy będą mogli nie tylko wziąć udział w oficjalnych obchodach, ale też m.in. obejrzeć wystawy tematyczne, wybrać się na biegi upamiętniające Niepodległą czy koncerty pieśni patriotycznych.

11 listopada, o godz. 16.00, w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r. Tego dnia o godz. 18.00 Galeria Sleńdzińskich przy ul. L. Waryńskiego 24a zorganizuje wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13.00) i w kościele św. Kazimierza Królewicza na Dziesięcinach (godz. 12.00 i 19.00).

Natomiast na Stadionie Miejskim w godz. 17.00-22.00 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”. Tego dnia w Muzeum Wojska o godz. 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019 r. Ponadto 11 listopada na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej (od strony ul. Ogrodowej) odbędzie się pokaz multimedialny „Biało-czerwona”. Zapętlona pięciominutowa animacja (przygotowana przez Artura Grycuka, stypendystę prezydenta Białegostoku) będzie wyświetlana przez 5 godzin, od godz. 17.00.

Dzień wcześniej, 10 listopada, warto wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15.00 pod pomnikiem J. Piłsudskiego. Natomiast harcerze z hufca ZHP Białystok o godz. 10.00 w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.

Jubileusz niepodległości Polski będziemy obchodzić w Białymstoku również na sportowo. 10 listopada odbędzie się „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a 11 listopada – „Biegnę dla Niepodległej” (10 km i sztafeta), bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega.

Od początku miesiąca w naszym mieście będą odbywają się liczne wydarzenia nawiązujące do stulecia niepodległości Polski, organizowane przez jednostki kultury – muzea, galerie sztuki, teatry, szkoły i przedszkola, stowarzyszenia, fundacje, Archidiecezję Białostocką i białostocki hufiec ZHP.