Reklama

Obchody Dnia Zwycięstwa w Białymstoku

Duchowni czterech wyznań, kombatanci i mieszkańcy Białegostoku modlili się w sobotę na tamtejszym cmentarzu miejskim przy prawosławnym krzyżu upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w czasie wyzwalania miasta w lipcu 1944 roku.

Modlitwa i złożenie kwiatów pod stojącym przy krzyżu pomnikiem w hołdzie poległych, ufundowanym 25 lat temu przez mieszkańców miasta, odbyły się w ramach uroczystości związanych z obchodzonym 9 maja, m.in. w Rosji, Świętem Zwycięstwa. Zorganizował je Konsulat Generalny Republiki Białorusi w Białymstoku oraz Związek kombatantów RP i byłych więźniów politycznych w Białymstoku.

W uroczystościach wzięło udział w sumie kilkuset kombatantów z okolic Białegostoku i Grodna, mieszkańców miasta, przedstawicieli władz miasta i województwa, attache wojskowych Rosji i Białorusi, przedstawicieli białoruskich organizacji mniejszościowych oraz zaproszonych duchownych. Wielu z przybyłych udekorowano wstążką w pomarańczowo-czarne paski w nawiązaniu do orderu św. Jerzego – najwyższego odznaczenia wojskowego Rosji.

Kapelani wojskowi czterech wyznań: prawosławia, protestantyzmu, katolicyzmu i islamu modlili się wspólnie za spokój poległych i pokój na świecie. „Bądźmy tolerancyjni. Odrzućmy stereotypy i uprzedzenia w stosunku do innych. Módlmy się za ofiary wojen, terroru, dyktatury, przemocy i niesprawiedliwości na świecie. Módlmy się o pełne zaangażowanie wszystkich wspólnot religijnych w sprawę pokoju na świecie” – modlił się w imieniu polskich muzułmanów honorowy imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Mustafa Jasiński.

Po uroczystości przy krzyżu konsul generalny Białorusi w Białymstoku, Michał Aleksiejczyk, odznaczy w siedzibie konsulatu 14 kombatantów okolicznościowymi medalami z okazji 65-lecia wyzwolenia Białorusi spod okupacji niemieckiej.

Jak poinformował PAP konsul Aleksiejczyk, 100-osobowa grupa weteranów wojennych głównie z okolic Białegostoku, ale także Grodna, którzy w szeregach Armii Czerwonej brali udział w działaniach wojennych na Białostocczyźnie i walkach z Niemcami w 1944 roku, odwiedziła w sobotę rano cmentarz w Sokółce, gdzie znajdują się kwatery żołnierzy radzieckich.

Do niedzieli weterani odwiedzą podobne groby w jeszcze kilku podlaskich miejscowościach m.in. Rybołach, Zambrowie czy Milejczycach. Aleksiejczyk zapowiedział, że w niedzielę weteranom w Hajnówce towarzyszyć będzie ambasador Białorusi w Polsce Wiktar Gajsionak.

Szacuje się, że na terenie obecnego województwa podlaskiego zginęło kilkanaście tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej różnych narodowości, w tym Polacy. Na dwóch białostockich cmentarzach pochowanych jest w zbiorowych mogiłach kilkuset żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych w walkach o wyzwolenie miasta. Wielu bezimiennych pochowano w zbiorowych mogiłach.(PAP)

Reklama