Reklama

Obchody Dnia Strażaka i 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Orli

To najstarsza drużyna OSP w gminie – w piątek (5.05) druhowie z Orli świętowali okrągły jubileusz istnienia swojej organizacji. Uroczystość wpisała się w przypadające dzień wcześniej (4.05) święto patrona strażaków – św. Floriana. Podziękowania druhom za ich działalność złożył m.in. członek zarządu województwa Marek Malinowski.


– W ciągu 100 lat świat mocno się zmienił, żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości niż nasi przodkowie, ale jedno nie uległo zmianie – cały czas ogromną wartość ma pomoc niesiona ludziom w potrzebie. I wy, podobnie jak wasi pradziadkowie i dziadkowie tej pomocy udzielacie – mówił Marek Malinowski – W imieniu zarządu województwa chciałbym wam serdecznie pogratulować pięknego jubileuszu i podziękować za to, co robicie dla lokalnej społeczności – dodał.

Samorząd województwa podlaskiego od lat wspiera finansowo jednostki OSP w regonie. Na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania od 2019 r. przekazał ponad 100 tys. zł dla OSP w Orli, a na jednostki w całym regionie (jest ich ok. 300) blisko 14 mln zł.

Marek Malinowski poinformował także, że w tym roku pojawi się możliwość ubiegania się o wsparcie wyposażenia jednostek z funduszy europejskich w ramach nowego programu regionalnego. Uruchomienie przedmiotowego konkursu planowane jest w czerwcu br.

Jak informował prezes jednostki Jerzy Oksentowicz, w Orli służy obecnie 56 czynnych strażaków ochotników.

– Mamy też siedmiu honorowych druhów i dwóch wspomagających. Jesteśmy najstarszą jednostką w gminie – dodał.

Jubileusz został połączony z obchodami Dnia Strażaka. W remizie strażackiej w Orli zebrali się druhowie z całego powiatu bielskiego, a także strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Uroczystość poprzedziły nabożeństwa w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i cerkwi pw. Św. Michała Archanioła.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama