Reklama

Obchody 39. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

Towarzyszyły im również uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci rodziców kapłana – Marianny i Władysława Popiełuszków. W niedzielę, 22 października, w wydarzeniu tym samorząd województwa reprezentowała członek zarządu Wiesława Burnos.


W oczekiwaniu na kanonizację

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczęszczał do suchowolskiego liceum ogólnokształcącego. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany 19 października 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

W czwartek, dokładnie w 39. rocznicę śmierci błogosławionego, w kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie, odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, podczas której wierni modlili się o kanonizację męczennika.

Barbara Likowska-Matys
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Bochenko/UMWP

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama